СПАСЕНО ДЕТЕ ПО 7 ЧАСА ПОД урнатините: Шокантно видео од Турција (ВИДЕО)

Силен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди централна Турција и северозападна Сирија рано утринава, при што загинаа повеќе од 500 луѓе, а стотици беа повредени при уривање на згради ширум регионот, што предизвика потрага по преживеани во урнатините.

Седумгодишното дете, кое беше повредено во земјотресот, беше спасено од урната зграда во турскиот град Дијарбекир, откако седум часа беше под урнатините, а снимката носи солзи во очите.

Google search engine

Потпретседателот на Турција Фуат Октај изјави дека 284 лица загинале, а 2.323 се повредени додека властите ги преместиле спасувачките тимови и авионите во погодената област, додека прогласиле тревога на ниво на четврто, повикувајќи на меѓународна помош.

Во Сирија, веќе опустошена од повеќе од 11 години граѓанска војна, владин здравствен претставник изјави дека повеќе од 237 луѓе загинале, а околу 600 се повредени, повеќето во провинциите Хама, Алепо и Латакија, каде што се урнале бројни згради.

Иако тлото се тресеше во Сирија, земјотрес со јачина од 4,5 степени се случи паралелно во Либан, па тлото се тресеше и во Јордан, Израел и областите под управа на палестинската управа. Се тресеше дури и главниот град на Сирија, Дамаск.

Турција, исто така, беше погодена од силен земјотрес во 1999 година. Повеќе од 17.000 луѓе загинаа во северозападниот дел на земјата. Повеќе од 500 луѓе загинаа во земјотресот во 2011 година во градот Ван во источна Турција.