СО ШТО БИЛЕ НАПАДНИ ДВЕТЕ СТРАТЕШКИ ВОЗДУШНИ БАЗИ: Руската армија тврди дека се дронови, но звукот на снимките кажува друго?! Ракета или…

Шок! Еден збор би можел да го опише нападот на руската воздухопловна база Енглес во регионот Саратов, каде што се наоѓаат повеќето руски стратешки бомбардери ТУ-95МС и ТУ-160. Силната детонација што одекна во текот на ноќта меѓу неделата и понеделникот сè уште предизвикува контроверзии за тоа што всушност ја погоди базата и ја предизвика експлозијата.

Дали се работи за беспилотно летало-камикази кое удрило во пистата, проектил или возило за пренасочување во моментов е отворено за шпекулации. Нема најава, а се е некако обвиено во тишина. Снимките од безбедносните камери сугерираат поинаку. Но што? Никој не може да го потврди тоа со сигурност. Но, да почнеме по ред.

Google search engine

Имено, на 28 ноември сателитите на лабораториите Максар и Планет ја објавија локацијата на бомбардерот на аеродромот во Енгелс, а на 2 декември EurAsian Times објави текст за можен нов напад на руските воздушни сили врз украинските инфраструктурни објекти. И овој напис дава сателитски снимки од аеродромот во Енгелс.

Сите снимки се направени од комерцијален сателит, каде што може да се види базата Енгелс во регионот Саратов. На штандот беа фотографирани авиони со воздушни танкери Ил-78, потоа стратешки бомбардери Ту-95МС, Ту-160 и авиони подготвени за полетување.

Беше кажано дека е подготвен жесток напад врз Украина, посилен од сите извршени од 8 октомври 2022 година. Алармот беше активиран неколку пати, а на социјалните мрежи кружеа видеа од базата, авиони и проектили. А потоа шокот. Прво се појави видео од моментот на нападот на базата, а потоа уште две.

Она што е интересно е она што се слуша, односно самиот звук, како да е крстаречка ракета, а не беспилотно летало камиказа што достигнува голема далечина. Патем, ако ја погледнете мапата, базата Енгелс во регионот Саратов е оддалечена 709 километри од Харков во Украина.

Останува прашањето што летало, а потоа дошло до силна детонација и блесок.

Инаку, базата Енгелс во регионот Саратов ја користи руската борбена и стратешка авијација од самиот почеток на војната во Украина. Во последните два месеци стратешките бомбардери кои носат крстосувачки ракети играат се поинтензивна улога во уништувањето на енергетската инфраструктура на Украина. Се поставува прашањето, тогаш што експлодира.

Засега сите молчат, има само снимки и нагаѓања, додека за тоа време Русија со помош на истите тие бомбардери покрена одмаздничка операција и во два брана изврши нови напади со крстосувачки ракети врз цели низ Украина.

Овде треба да се запомни и дека цел на нападот бил аеродром во близина на Рјазан. Се тврдеше дека се запалил резервоарот за гориво. Не се знае дали е во камион или во авион.

Познато е само дека три лица загинаа, а шестмина од нив се повредени. Што ја предизвикало се уште не е објавено. Според мештаните, експлозијата била толку силна што се слушнала и во воената база.

Дали е истиот ракопис од нападот?Се уште не се знае кој ја извршил саботажата? Останува да се види дали и овде биле вклучени крстосувачки ракети.

Стратешка авијација на вооружените сили на Руската Федерација како воздушна компонента на нуклеарната тријада. По распадот на СССР во 1998 година, стратешката авијација беше реформирана во 37-та воздушна армија на Врховната команда за стратешки цели. Од 1 декември 2009 година, со цел поефикасна и централизирана употреба на стратешката авијација, тие се доделени во воздухопловната команда со долг дострел во базата Енгелс во регионот Саратов и е оперативно стратешка компонента на руските вооружени сили, подредена до командата на воздухопловните сили. Главната сила на стратешката авијација се состои од 64 авиони ТУ-95, 16 бомбардери Ту-16, 90 бомбардери со долг дострел ТУ-22М3. Од 2007 година, започнати се летови и патроли во неутрални води од северна Европа до Пацификот. Мисиите кои и денеска се извршуваат и покрај војната во Украина продолжуваат и денеска од 10 до 22 часот на надморска височина од над 10.000 метри во групи од два до четири авиони од Атлантикот, Арктичкиот океан до Тихиот Океан.

Инаку, Министерството за одбрана на Русија соопшти дека во украинскиот напад на две воздушни бази во региони оддалечени од руско-украинската граница загинале три лица, а биле оштетени два воени авиони и дека биле цел на беспилотни летала.

„Украински напад со беспилотно летало врз две руски воздушни бази во регионите Рјазан и Саратов резултираше со смрт на тројца воени лица и мала штета на два авиони“, соопшти во понеделникот руското Министерство за одбрана.