Со годините доаѓаат и промените поврзани со спиењето – психолог објаснува зошто се будиме порано

Покрај физичките и менталните промени, мозокот станува помалку чувствителен како што старееме. Ова објаснува зошто постарите луѓе се заморуваат порано од помладите, но во исто време се будат целосно одморени порано од другите.

„Сè покажува дека еден од факторите што придонесува за порано будење е промената на видот што доаѓа со возраста, што го намалува интензитетот на светлосната стимулација што ја прима нашиот мозок“, објаснува професорката по психологија Синди Лустиг од Универзитетот во Мичиген.

Google search engine

Ова е особено важно за луѓето кои имаат катаракта, честа состојба која погодува повеќе од 50 отсто од луѓето постари од 80 години, според Националниот институт за здравје на САД. Катарактата предизвикува заматен вид, двојни слики и други проблеми со видот.

Зошто е ова важно?

Бидејќи помалку светлина влегува во очите поради проблеми со видот предизвикани од катаракта, телото почнува да лачи мелатонин (хормон за спиење) порано отколку што треба.

Кај помладите, нивото на мелатонин почнува да расте по зајдисонце. Меѓутоа, мозокот на луѓето со катаракта перципира дека зајдисонцето било порано, што ги уморува пред вечер. Раното легнување резултира и со порано будење.

Ако ги препознавате овие промени и сакате да го подобрите квалитетот на спиењето во староста, Ластиг има неколку совети.

Прво, изложете се на силна светлина доцна навечер. Ова може да значи прошетка пред зајдисонце, читање книга на светол екран на таблетот или гледање телевизија со светол екран. „Интензивната светлина може да му „каже“ на мозокот дека сонцето сè уште не е зајдено, што го забавува производството на мелатонин. За да си помогнете да останете будни малку подолго, обидете се да ги практикувате овие активности 30 до 60 минути пред зајдисонце“, советува Ластиг.

Исто така, треба да избегнувате консумирање алкохол, бидејќи иако може да ви помогне да заспиете побрзо, може да го наруши квалитетот на вашиот сон.

За да постигнете подобар сон, можете да пробате и вежбање како дел од вашата дневна рутина.