Снимка за неверување: Зграда во Турција се накривила и покажала зошто сè се руши

Турските медиуми пренесуваат дека изгледа дека петкатница во Кахраманмарш, регион кој е најтешко погоден од земјотресите, е изградена без почитување на правилата за градење.

На снимката која кружи на социјалните медиуми изгледа дека се гледа дека зградата оштетена во разорниот земјотрес во Турција е направена без темели.

Google search engine

На снимките се гледа како зградата е наведната наназад, не е урната, но во неа повеќе не може да се живее.

Турските медиуми пренесуваат дека петкатницата во Кахраманмарш, регионот кој е најтешко погоден во земјотресите, е изградена без почитување на правилата за градење.

 

Турските медиуми пишуваат дека снимката покажува сериозен проблем со недостигот на градежна опрема во Турција.

Илјадници згради се целосно уништени во земјотресите во Турција и Сирија, а веднаш по катастрофата на виделина излегуваат сите недостатоци и проблеми во врска со градењето во овие земји.

Турските власти денеска соопштија дека се издадени 113 налози за апсење во врска со изградбата на зградите кои се урнале во земјотресот во понеделникот.

Турската полиција веќе привела најмалку 12 лица, меѓу кои и изведувачи на работи, а се очекуваат уште апсења, пренесува „BBC“.