СЛУЧАЈНОСТ ИЛИ… „Добро погледнете каде се урна авионот на Пригожин. Тоа се вика СИМБОЛИЧНА КАЗНА“ Ембраерот РАЗНЕСЕН! (ВИДЕО)

Медиумите јавуваат дека името на Пригожин се наоѓа на списокот на патници, но не се знае дали тој всушност бил во авионот.

Неполни два месеци по неуспешниот обид за државен удар, Евгениј Пригожин, сопственикот на приватната руска формација Вагнер и носител на титулата Херој на Русија, која лично ја доби од Путин, загина под необјасниви околности, во авионска несреќа!

Google search engine

Мистеријата продолжува, бидејќи руски, независни и режимски медиуми јавуваат дека неговото име е на списокот на патници, но не се знае дали всушност бил во авионот!

Додуша, дури и руските новинари беа изненадени од брзината со која руското Министерство за воздушен транспорт објави дека Пригожин е на списокот на патници. Руската опозициска политичарка Ксенија Собчак, повикувајќи се на свои извори, на својот Твитер пишува дека Пригожин „дефинитивно“ бил во авионот, а порталот Медуза наведува дека колаборационистичкиот проруски шеф на Запорожје Владимир Рогов рекол дека разговарал со некои од „ музичари“, како што во жаргон се нарекуваат платениците на Вагнер, кои ја потврдија смртта на Евгениј Пригожин и Дмитриј „Вагнер“ Уткин. Според рускиот портал Фонтанка, и останатите патници биле команданти на Вагнер.

Но, не му требаа ни неколку часа по несреќата на телеграмскиот канал „Греј зона“, кој служи како портал на Вагнер, да „утврди“ дека млазот на Пригожин бил „соборен од противвоздушна ракета истрелана од базата Бологово“. регионот на Тверската област“!

Jevgenij Prigožin

Руските независни портали База и Маш објавија дека една од верзиите за „падот“ на авионот е терористички напад. Некои сведоци на несреќата потврдија за медиумите дека авионот „експлодирал во воздух“. Порталот Маш пишува дека очевидци слушнале „две силни експлозии“ пред да се урне авионот. По експлозијата, крилото на авионот паднало. Според една верзија, причина за експлозијата бил терористички напад на самиот авион, пишува порталот База. Според FlightRadar, авионот исчезнал од радарот веќе за време на искачувањето. Воениот аналитичар Јуриј Феодоров за порталот вели дека забележал дека патеката на падот на авионот (моментот снимен на видеото) може да укажува на експлозија во авионот. Сепак, верзијата со „оган од земја“ се сомнева бидејќи на видеото не се гледа трага од проектилот. Изворот на порталот База тврди дека пилотите не ги информирале диспечерите за никаква вонредна ситуација. Сепак, независниот руски медиум на англиски јазик „Москва тајмс“ од извор близок до руската влада е сигурен дека тоа што се случило, како и местото каде што се урна авионот на Пригожин, не било случајно (селото во кое се урнал авионот на околу 50 километри од резиденцијата на рускиот претседател Владимир Путин во Валдај) – „најверојатно е симболична казна на Евгениј Пригожин за бунтот“.

– Недалеку од претседателската резиденција во Валдај има четири дивизии С-300 кои го чуваат небото над резиденцијата. Сè е логично“, изјави висок извор за The Moscow Times.

– Погледнете како падна – едноставно беше соборен. „Авионот штотуку ја загуби траекторијата“, рече изворот. Уште од обидот за воен удар, на Евгениј Пригожин му се советува да се држи подалеку од прозорците, тие можат да бидат нестабилни во Русија, но очигледно знаат да ги сопрат сопирачките и на руски. авиони, кога се несоодветни за нивните патници.

Според planespotters.net, групата Вагнер го купила злобниот авион Ембраер (ЕРЈ-135) во септември 2020 година. Новинарот Андреј Захаров тврди дека Пригожин се вратил од Африка во средата, на 23 август, заедно со целата командна структура на неговата приватна армија, и медиумите објавија и негово видео од „некоја пустина“.

Веднаш по веста за соборувањето на авионот на Пригожин, Владимир Путин присуствуваше на свечената академија во чест на 80-годишнината од битката кај Курск во Втората светска војна.