Скандалозен потег на Руди Гобер во НБА лигата

Скандалозниот потег на Руди Гобер го обележа последниот ден од регулраната сезона во НБА лигата.

Во текот на еден тајмаут за малку ќе се степаше со соиграчот Кајл Андерсон.

Google search engine

Како што може да се види на видеото, Гобер по вербалната пресметка се обидува физички да го предизвика, но соиграчите навреме реагираа и спречиле понатамошна ескалација.

Гобер веднаш беше исфрлен од игра и ќе видиме каква ќе биде понатамошната санкција против францускиот центар.

Инаку Минесота славеше во последниот меч во регуларниот дел од сезоната, против Њу Орлеанс со 113.108.