СКАНДАЛ НА УС ОПЕН! УКРАИНКАТА КОЈА ГО НАПАДНА ЃОКОВИЌ ГО ШОКИРА СВЕТОТ Погледнете што направи по поразот од Белорусинката!

Ова нема врска со фер-плеј, спорт, здрав разум… Голем скандал на последниот Грен слем турнир годинава во Њујорк!

Имено, украинската тенисерка Марта Костјук се однесуваше многу примитивно по мечот со Викторија Азаренка.

Google search engine

Белорусинката Викторија Азаренка ја совлада Украинката Марта Костјук со 2:0 (6:2, 6:3) и ја исфрли од УС Опен. Тешко му падна на Костјук, кој по мечот не сакаше да се ракува со Викторија! Само што и подаде рекет на мрежата!

Погледнете го овој грд гест на Марта Костјук овде:

Костјук побара Викторија Азаренка да не игра на изложбата за да и помогне на Украина и организаторите го исполнија нејзиното барање. Не е првпат вака да се однесува кон Русите и Белорусите.

Од почетокот на војната во Украина, Марта Костјук е првата што го крена гласот против руските тенисерки, а беше за суспензија и забрана за учество на сите турнири. Војната во Украина секако е причина што Русите и Белорусите нема да бидат на овогодинешниот Вимблдон, но ако ја прашате Марта Костјук – и тоа е слаба казна за нив.