СИТЕ ТАЈНИ НА СВИНГЕРСКИТЕ ЗАБАВИ ВО БЕЛГРАД: Дедиње, од 10 часот до утро, дојдете со покана, а еве што е дозволено и која е цената

Каде се организираат свингерски забави, какви правила важат за посетителите и како изгледа покана за ваков собир во Белград?

Свингерските собири со години се „јавна тајна“ во Србија, се одржуваат далеку од очите на јавноста и се организираат на различни локации. Овој вид на забава е табу за повеќето луѓе, но упатените тврдат дека кај нас го практикуваат поголем број парови отколку што се претпоставува.

Google search engine

Мондо го истражувал овој феномен, а стапил во контакт и со организаторите на ваквите забави. Еве што открија:

Една од поканите за овој тип на дружење вклучува детали за сместување, цени и резервации. Влезот во просторот каде се одржува забавата се наплаќа и има правила на однесување кои присутните мора да ги почитуваат.

„Свинг забави во луксузно сместување на Дедиње. Од 22 до 5 часот. Долги години се занимаваме со бизнис на високо ниво. Важни ни се релаксацијата, забавата и слободата. Нема место за тензија. Сместувањето на 280 метри квадратни има 11 посебни соби за оние кои сакаат малку интимно, како и две главни соби со бар, 3 сауни и 4 кади џакузи. Бројот на места е ограничен на 70. Цените на билетите се: Поединци: 75 евра Дами: 20 евра Парови: 35 евра Билетот вклучува – престој во вилата од 22 до 5 часот наутро, дружење со нашите дами кои се таму од 8 до 12 секоја вечер, им плаќаме да бидат таму, потоа 4 пијачки од вашите избор бесплатно, сите соби, сауни, џакузи, како и неограничени кондоми. Ве молиме само сериозни луѓе и без непотребни прашања! Ви благодариме. РЕЗЕРВАЦИИТЕ СЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНИ!“, стои на поканата.

Seks

ЦРНА ГОРА НА ЛЕТО, КОПАОНИК ВО ЗИМА

Според организаторите, се работи за забава која се одржува во вила, но има и многу други начини за организирање на слични собири.

„Нашата забава се организира во малку пооддалечен дел од градот, во луксузна зграда. Обично не посетуваат од 50 до 100 луѓе, кои се распоредени на кат и приземје. Собирите на свингерите можат да бидат на приватни локации во куќи, во локали кои се отворени за сите што сакаат да дојдат, како и во клубови каде се плаќа месечна членарина“, објаснува нашиот соговорник.

Според него, некои свинг-забави се организираат за помал број луѓе и се кријат зад името на луксузните спа центри, кои најчесто се наменети за два или три парови.

„Една од варијантите се поголеми дружења во вилите во Црна Гора во текот на летото, на Копаоник и Златибор во текот на зимата, а во остатокот од годината во Белград, главно на Дедиње и Сењак. На такви забави доаѓаат многу богати мажи и помлади девојки. Можат да бидат и приватни забави на кои можете да влезете само со покана или препорака. Има уште една опција, а тоа се вински собири во посебни простории на одредени ноќни клубови во Белград“, откриваат организаторите за МОНДО.

ДАЛИ ОБЕЗБЕДУВААТ УСЛУГИ ЗА ПОСРЕДУВАЊЕ?

Според нив, најголем дел од организаторите на забавите се „во сивата зона“, но имаат потешкотии да се пријават. Тие тврдат дека девојките кои се платени да бидат на свингерска забава немаат никаква обврска да се впуштаат во сексуални односи, туку доаѓаат на гости и се однесуваат како сите други посетители.

„Може да биде и услуга за посредување, ако некој е сам и нема партнер да земе, секаде важат истите правила, се е доброволно, „не“ значи „не“, забавите се забранети за лица помлади од 18 години и луѓе алкохолизирана состојба.Нема допирање без дозвола, сликање и снимање, како и се што ја нарушува дискрецијата. Единствениот регистриран свинг клуб беше во Горњи Милановац, но не се сомневам дека ќе има повеќе“, вели организаторот.

Има свингерски клубови кои функционираат со години и толку многу го развиле својот бизнис што имаат повеќе од 300 гости секоја недела и организираат неколку различни забави во исто време, вели тој.

„Тоа се големи простори каде се организираат свингерски собири со маски, каде што доаѓаат оние кои сакаат да си го заштитат идентитетот. Тоа се обично луѓе кои првпат доаѓаат и немаат искуство во ваква забава. Во истиот простор и други забави се организирани кои бараат одредени кодекс на облекување може да биде елегантен, привлечен или секси, се зависи од темата на забавата. Сите се добро посетени и генерално чинат повеќе од вообичаените свинг собири“, изјавија организаторите за MONDO.

Seks, Svingeri

ДОАЃААТ ПОСЕТИТЕЛИ НАД 30 ГОДИНИ

С.К. (36) е еден од посетителите на овој вид на забава, која е непозната за повеќето луѓе. Како што вели за МОНДО, вакви забави практикува со сопругата веќе неколку години и тврди дека таму доаѓаат „сосема обични и нормални луѓе“.

„Генерално имаат околу 50 гости во просторот кој има спрат и приземје. Просторите се опремени со луксузен мебел, чисти, уредни и со голем број бањи, чисти крпи и средства за хигиена. Паровите кои доаѓаат претежно се постари од 30 години, вработени, со добра материјална состојба, а многу ретко сум видел помлади луѓе.Има ретки ситуации кога некој се однесувал несоодветно.Кога ќе се случи такво нешто, обезбедувањето е тука за да се отстрани таков човек од простории“, вели С.К.

Но, има и негативни искуства кај оние кои посетуваат свинг забави. Тоа најчесто се случува кога организацијата не е соодветна и кога луѓето кои доаѓаат не ги почитуваат правилата на дискреција.

„Еднаш, јас и жена ми отидовме на забава што се одржуваше надвор од Белград. Однадвор, местото изгледаше лошо, како подрум. Всушност, тоа беше кафуле чија намена беше сменета за потребите на свинг забавите. Повеќето од гостите имаа над 50 години. Местото беше мало и немаше бања. Таму немаше ништо провокативно. Подоцна слушнав дека имале безбедносни камери и дека снимката ја користеле за да уценуваат одредени гости“, вели С.К.

Сепак, социјалните мрежи и свингерските страници ја променија оваа ситуација, бидејќи постои можност посетителите да бидат информирани за секое место каде што ќе одат.

„Таму луѓето кои практикуваат свинг собири оставаат коментари за забавите. Може да се посетуваат интернет профили на посетители, што е многу добро. Ваквите профили може јавно да се наведат доколку некој се однесувал несоодветно и направил проблеми. Ова многу го олеснува пронаоѓањето парови и го намалува ризикот да дојдат до несоодветни ситуации“, вели за МОНДО С.К.