Синовите на Ел Чапо продолжија со „семејниот бизнис“: Обвинети за шверц на фентанил во САД, создадоа мрежа од лаборатории за дрога

Синовите на озлогласениот водач на нарко-картелот Хоакин Гузман, познат како Ел Чапо, кој отслужува доживотна казна затвор во САД, го продолжија „семејниот бизнис“ со фентанил со создавање мрежа на лаборатории кои произведуваат огромни количини на евтина, смртоносна дрога, која тие ја шверцуваат во САД, според неодамнешното обвинение на американските обвинители.

Иако судењето на Ел Чапо беше главно за испорака на кокаин, случајот против неговите синови открива дека картелот направил промена, преминувајќи на исклучително опасен фентанил, кој криминалците го продаваат во САД по најниски цени, според обвинението од 14 април, објави АП. .

Google search engine

Синтетичките опиоиди, главно фентанил, убиваат повеќе Американци секоја година отколку во Виетнам, Ирак и Авганистан заедно, поради што некои политичари велат дека картелите треба да бидат означени како терористички организации. Проблемот со фентанил во САД трае повеќе од 20 години.

Меѓутоа, правењето сопствен фентанил, кој е многу посилен и поопасен од хероинот, во мали скриени лаборатории целосно ја промени „играта“, додава американската новинска агенција. Картелот премина кон изградба на лабораторија за фентанил, подоцна создавајќи мрежа од лаборатории во мексиканската држава Синалоа пред помалку од една деценија.

– Тоа не се супер лаборатории, бидејќи на луѓето им даваат илузија дека личат на фармацевтски лаборатории. Тоа се само метални цевки во кои понекогаш се користат дрвени весли, па дури и лопати за мешање хемикалии – изјави шефот на меѓународните операции во американската Федерална администрација за борба против дрога (DEA)“, Мајк Виџил.

Во една серија, картелот може да направи 100.000 таблети.