Шокантно признание – Поручникот од Розвел на смртна постела ја разјасни мистеријата за НЛО: “Видов тело на вонземјанин, но намерно го криевме местото” (видео)

Поручникот Волтер Хаут беше офицер за односи со медиумите во воената база во Розвел, Ново Мексико. Тој на смртната постела признал дека информациите за вонземјаните биле сокриени, пишува Мирор.

Кога чудно вселенско летало, наводно, се урна во Розвел пред 75 години, на 2 јули 1947 година, започна еден од најголемите потраги по вонземјани во светот. Тој инцидент доведе до тоа милиони луѓе ширум планетата да се запрашаат дали вонземјаните навистина ја посетиле Земјата и се урнале во пустината во САД.

Google search engine

Набрзо почнаа да се шират теории за прикривање и тајни факти кои власта ги криеше од јавноста. Властите во своето прво соопштение за печатот открија дека неколку офицери го пронашле дискот, но 24 часа подоцна тврдеа дека тоа е балон што лета како дел од таен проект за барање докази за советски нуклеарни тестови.

Поручникот Хаут го напиша првото соопштение за медиумите. Тој почина во декември 2005 година и на смртна постела оставил изјава која може да биде отворена дури по неговата смрт. Две години подоцна, неговата порака беше објавена, што предизвика сомневања дека последната изјава на американската влада за инцидентот во Розвел е неточна.

Во изјавата на Хаут се вели дека објаснувањето на владата за метеоролошкиот балон било прикривање и дека вистинскиот предмет што го пронашла војската бил складиран во хангарот на базата. Хаут потоа го опиша вонземјанското вселенско летало и тврдеше дека ги видел и телата на вонземјаните.

Кога пристигнал во воената база, Хаут се сретнал со полковникот Вилијам Бланшар и со генералот Роџер Рами. Му било кажано дека паднало НЛО и дека е пронајдено мало тело со остатоци околу него. Но, никој не можеше да го идентификува материјалот од кој е направен.

Хаут откри дека контроверзното соопштение за печатот било издадено за да се прикрие друго место каде што биле пронајдени повеќе остатоци од авион. Чистењето траеше со месеци, а воениот персонал ги пребаруваше двете места на несреќата за остатоците од авионот. За време на ова, сите знаци на невообичаена активност беа отстранети за да се прикрие тоа што навистина се случило.

Хаут се сеќава дека бил однесен во еден од хангарите наречен “Зграда 84” каде што го видел леталото. Тој го опиша како “метален предмет во облик на јајце, долг околу четири до пет метри и широк нешто помалку од два метри”.

Авионот бил без прозорци, крила, опашка, опрема за слетување или која било друга карактеристика. Двете тела биле делумно покриени на земја и биле високи околу 1,2 стапки со големи глави.

“Убеден сум дека она што лично го видов е некаков вид на вселенско летало и неговиот екипаж од вселената”, заклучи Хаут во својата изјава.