ПОТРЕСНА СЦЕНА НА САЛВИНИ: Пријателот на Михајловиќ зборуваше во живо, па се запрепасти кога ја слушна трагичната вест

Синиша Михајловиќ остави голема трага во светот на фудбалот, а освен во Србија, особено го сакаа и Италија, за што сведочат бројните реакции од таа земја по трагичната вест дека фудбалската легенда не остави по тешката битка со леукемијата.

Клубови, поранешни и сегашни фудбалери, тренери, фудбалски работници и навивачи се простуваат од Михајловиќ, кој почина во клиника во Рим.

Google search engine

Потресната сцена е снимена на прес-конференцијата што ја одржа Матео Салвини, министерот за инфраструктура, кој беше пријател на Синиша.

За време на конференцијата, која се пренесуваше во живо, Салвини зборуваше за вообичаените теми кога на мобилниот телефон го добил известувањето за смртта на Синиша.

Министерот, видно вознемирен, го прекина говорот.

– Простете ми, но додека зборував добив многу лоша вест – рече Салвини, по што му сигнализираше на одговорниот за односи со јавноста да ја продолжи конференцијата давајќи му збор на министерот за здравство.

Салвини испрати емотивна порака преку Инстаграм веднаш по конференцијата.

– Не сакам да верувам. Среќно Синис, шампион на теренот и надвор од него. Заминува пријател, сериозна, добра и дарежлива личност, борец кој не се плашеше да го каже своето мислење. Никогаш. Татко, сопруг, дедо ги нема, оставајќи зад себе огромно наследство на наклонетост и љубов, почнувајќи од неговото прекрасно семејство и сите луѓе во спортот. Ќе ни недостасуваш многу. Навистина, секогаш ќе бидете со нас – рече Салвини.

За пријателството меѓу Михајловиќ и Салвини многу се зборуваше на почетокот на 2020 година, кога Србинот го поддржа политичарот и неговата кампања пред локалните избори во регионот Емилија-Ромања.

– Тој го има мојот глас и се надевам дека ќе победи. Се запознавме пред неколку дена. Се знаеме долго време, пријатели сме уште од Милан и ми се допаѓа неговата одлучност, сила и борба. Матео е човек кој го прави тоа што го ветува – изјави Михајловиќ за италијанските медиуми.

Салвини не ги заборави зборовите на својот пријател кои кренаа голема прашина, а тешко му падна заминувањето на Синиша.