ШОК ВИДЕО! ДИРЕКТОР НА ЦЕНТАРОТ ЗА СОЦИЈАЛНА РАБОТА ЦЕЛОСНО ГОЛ РАЗГОВА СО ЖЕНА! Сексуално уценувал мајки за уверенија за детски додаток

На социјалните мрежи е објавено компромитирачко видео на кое се гледа поранешниот директор на Центарот за социјална работа Бановиќи Невзет Туфекчиќ обвинет за сексуална уцена. Добил и закани, објави Klix.ba

Видеото најверојатно е снимено пред околу две години, а Туфекчиќ е прикажан во момент кога е гол, облекува долна облека и комуницира со женска личност. Видеото беше отстрането од Фејсбук набргу по објавувањето, но оттогаш беше објавено на Твитер.

Google search engine

Дел од видеото кое брзо стана вирално, го прикажува говорот на една жена која додека Туфекчиќ облекува долна облека вели дека ги опремила децата, им купила облека, обувки, книги и тетратки, а допрва треба да добие автомобил.

Во коментарите почнаа да се слеваат обвинувања на сметката на Туфекчиќ, меѓу другото, дека тој како директор на Центарот за социјална работа сексуално уценувал мајки за уверенија за детски додаток, а многумина не се согласуваат да добијат илјади конвертибилни марки еднократна парична помош во замена за давање сексуални услуги.

Иако во коментарите може да се види дека се поднесени пријави против Туфекчиќ, ниту една од нив не стигнала до Обвинителството на кантонот Тузла, што било потврдено за порталот. Инаку, Туфекчиќ по смената на локалната власт е разрешен од функцијата директор на Центарот за социјална работа Бановиќи, поради, како што неофицијално за Клик.ба е потврдено, злоупотреба на положбата.

Исто така, преку оригиналната група на Фејсбук каде е објавено компромитирачкото видео, на Туфекчиќ му се заканува објавување на нова содржина. „По неколку пријави, претходната објава за Невзет Туфекчиќ беше отстранета поради прекршување на правилата на Фејсбук. Тоа нема да не спречи да ја откриеме целата вистина за овој случај, а нашите следбеници можат да очекуваат целосното видео (вклучувајќи ги и сцените со секс) да биде објавено на други сајтови во следните неколку дена, а ние овде ќе ги споделиме упатствата за гледање. Невзет Туфекчиќ треба да се засрами од своите постапки и јавно да се извини пред да го објавиме видеото“, се вели во објавата на страницата.

Во врска со објавувањето на видеото на социјалните мрежи, порталот klix.ba стапи во контакт и со Туфекчиќ, кој до објавувањето на овој напис не одговори на нашето прашање.

Сепак, тој јавно ја коментираше споменатата објава на својата Фејсбук страница, велејќи дека треба да се срамат и да одговараат оние кои ги прекршиле основните човекови права и незаконски ја следеле, демнеле, уредувале и навлегле во неговата приватност. Тој исто така нагласи дека видеото е валкана игра и монтажа.

„…и тие се кријат зад страницата на Фејсбук…и сите знаат дека во позадина има политичка игра и одмазда што ја тужев институцијата за незаконско разрешување“, рече Туфекчиќ, нагласувајќи дека нема да бега од одговорност, доколку се докаже инкриминираното дело, но и да одговара на оние кои незаконски го демнеле, без судска наредба.