ШОЈГУ ВО НЕМИЛОСТ? Се почесто се зборува за разрешување на министерот за одбрана, можниот наследник ПОРАНЕШНИОТ ТЕЛОХРАНИТЕЛ НА ПУТИН!?

Масовните медиуми во Украина објавија дека Кремљ наводно разговара за смена на Сергеј Шојгу од лидерската позиција на Министерството за одбрана на Руската Федерација и за именувањето на генерал-полковник Алексеј Дјумин, поранешен телохранител на Владимир Путин, кој моментално е на чело. регионот Тула.

Интересно е што министерот за одбрана Шојгу не присуствуваше на денешниот состанок на Советот за безбедност на кој Путин најави воведување воена состојба.

Google search engine

За време на обраќањето што го пренесе руската телевизија, јасно се гледа дека Шојгу не е присутен, иако е постојан член на тоа тело, но присутни се Валери Герасимов и Виктор Золотов, кои не се постојани членови на Советот за безбедност.

Ова не е првпат рускиот министер за одбрана да не присуствува на состаноците на Советот за безбедност додека Путин најавува важни одлуки поврзани со војната во Украина.

Всушност, отсуството на првиот човек на руската армија додека Русија води војна во соседна земја беше толку забележливо што со недели се шпекулираше дали Шојгу, инаку еден од најблиските луѓе на Путин, паднал во немилост. Исто така, медиумите пишуваа за различни причини за „исчезнувањето“ на Шојгу, меѓу кои и срцев удар, кавга со рускиот претседател и „многу работа“, пишува порталот Nova.s.

Украинскиот портал „Оборзевател“ објави дека Кремљ наводно разговара за назначување на генерал-полковник Алексеј Дјумин, поранешен телохранител на Владимир Путин, кој моментално раководи со регионот Тула, на висока позиција во Министерството за одбрана на Руската Федерација. Според медиумите, за неговата кандидатура лобира шефот на Чеченија Рамзан Кадиров, кој го критикуваше раководството на Министерството за одбрана и шефот на „Вагнер“ Евгениј Пригожина.

Замената на Шојгу со Дјумин наводно е можна во случај на уште поголемо влошување на ситуацијата на фронтот.

Vladimir Putin, Sergej Šojgu, Dan pobede

Се наведува дека меѓу лобистите има и други политичари, а медиумите пишуваат дека Кремљ наводно застанал на страната на Кадиров и Пригожин, кои го обвинија Министерството за одбрана. Се разговара за реконструкција на персоналот на ресорот, иако само еден заменик министер за одбрана, Дмитро Булгаков, досега ја загуби функцијата.

Дјумин е од Курск, има 50 години. Во минатото тој долги години служеше како телохранител на Путин. Во 2014 година ја доби ѕвездата Херој на Русија.

Во 2015 година, тој го предводеше Генералштабот на копнената армија на Руската Федерација, го доби чинот генерал-полковник и наскоро стана заменик-министер за одбрана (на оваа позиција работеше само еден месец).

Дјумин е личност блиска до рускиот претседател. И неговиот регион сега е од особено значење за властите: има големи одбранбени претпријатија во регионот Тула, кои успеваат да исполнат сè поголем број нарачки за одбранбена опрема, особено за противвоздушни ракетни системи.

„Во блиска иднина гувернерот Тула може да биде назначен за помошник на Шојгу, а во иднина може да ја добие и функцијата заменик министер.

Во 2017 година, фондацијата „Петербургскаја политика“ го вклучи Дјумин во првите три веројатни наследници на Путин. Според отворени извори, генерал-полковникот има најмалку 13 различни награди од руското раководство.