Шефот на ЦИА во тајна посета на Кабул. Имал средба со водачот на Талибаните

Американскиот претседател Џо Бајден го испрати вчера директорот на ЦИА да се сретне со лидерот на Талибанците, соопштија два американски извори. Директорот на ЦИА Вилијам Барнс се сретна со талибанскиот водач Абдул Гани Барадар во Кабул, изјави неименуван американски функционер и извор запознат со владините активности, пишува Индех.хр

Средбата се одржа кога американските власти ги евакуираа своите граѓани и други сојузници, во услови на хаос на аеродромот во Кабул и пред крајниот рок на 31 август.

Google search engine

Вашингтон пост беше првиот што објави извештај за средбата меѓу водачите на ЦИА и Барадар, кој помина осум години во затвор, откако беше уапсен пред 11 години, во заедничка операција на американската агенција и Пакистан.

По ослободувањето од затвор во 2018 година, Барадар беше главен преговарач на Талибанците во мировните преговори со САД во Катар. Како дел од преговорите, тој се сретна со државниот секретар на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, поранешниот директор на ЦИА, Мајк Помпео.

Бајден минатата недела објави дека американските војници би можеле да останат во Авганистан по истекот на рокот следната недела за да се заврши евакуацијата на жителите.

Вашингтон пост во својата статија претпоставува дека разговорот во Кабул најверојатно се случил на темата повразана со тој рок.

Талибанците најавија дека ќе го отфрлат секое барање на западните сили за негово продолжување.

Тоа е црвена линија. Американскиот претседател објави дека сите нивни воени сили ќе се повлечат на 31 август. Ако се продолжи рокот, тоа значи дека окупацијата се продолжува, иако тоа не е потребно, изјави портпаролот на Талибанците во Доха во понеделникот.

Американската влада во понеделникот објави дека Бајден ќе одлучи за барањето за продолжување во следните 24 часа, како што повикаа Велика Британија, Франција и Германија, членки на Г7, кои ќе одржат онлајн самит со САД и кои веќе го предупредуваат Вашингтон дека им треба повеќе време за евакуација.

Високиот комесаријат на Обединетите нации за човекови права изјави дека добиле веродостојни извештаи за сериозни злосторства на Талибанците во Авганистан, вклучувајќи и погубувања без судење, кршење на правата на жените и ограничување на протестите против нивното владеење.

Мишел Бачелет не даде повеќе детали за егзекуциите во говорот пред Советот за човекови права, но го повика форумот во Женева да воспостави механизам за подетално следење на активностите на Талибанците.

Таа предупреди дека ставот на Талибанците кон жените е „фундаментална црвена линија“.

Насир Ахмад Андиша, авганистански дипломат од владата кој избега од Кабул, ги повика Талибанците да преземат одговорност, опишувајќи ја „неизвесната и страшна“ ситуација во која милиони луѓе се плашат за нивните животи.

Независни експерти за човекови права на ОН предупредија во посебна изјава дека голем број луѓе се плашат од одмазда затоа што Талибанците „продолжуваат да ги пребаруваат домовите од врата до врата“. „Веќе има извештаи за претреси, апсења, малтретирање и заплашување, како и заплена на имот и одмазда“, велат тие.