Шампионски појадок: Што јаде Новак Ѓоковиќ? Верува во психа, а не во мускули

Новак откри и што обично јаде за појадок. Омилена храна за појадок ми се овошјето и зелените смути. Не можам да го започнам денот без него – откри Новак.

Ѓоковиќ не јаде многу за време на натпреварите и повеќе се потпира на психата и емоциите.

Google search engine

Тенисот е различен спорт од другите затоа што ги нема истите физички барања. Во тенисот, натпревар може да трае повеќе од пет часа, за време на натпреварите главно јадам урми, понекогаш малку банана, но најмногу урми. Пијам вода и два различни енергетски пијалоци, и тоа е тоа. Верувам во психата, во емоциите.

Велат дека кога сте во страв, ви се грчи во стомакот и не можете да јадете. Страв, трема и мотивација, сè што се случува кога ќе влезете во финалето на Вимблдон, ти го згрчува стомакот. Не мислиш нешто да јадеш и знаеш дека ќе имаш енергија, затоа што го направи пред тој ден, го направиви на вистинскиот начин да бидеш на максимум. Плус адреналинот си работи. Маратонците трчаат 10 часа и не јадат ништо. Некој би рекол: Како?! Сè е можно, рече Ѓоковиќ.