СЕВЕРЕН ДОНЕЦК ПРЕД ПАД! Гувернерот на Луганск: Нашите војници мора да се повлечат, има премногу мртви, ова веќе нема смисла! ВИДЕО

Гувернерот на Луганск, регион во источна Украина, утринава најави дека преостанатите бранители на Северодонецк мора да се повлечат од тој клучен град.

Бесмислено е да се остане на позиции кои се искршени на парчиња само за да се остане“, изјави Сергеј Хајдаи за украинската телевизија.

Google search engine

„За жал, мораме да ја отстраниме нашата војска од Северодоњецк, останатото нема смисла. Бројот на загинати расте“, објави утрово Хајдај на Телеграм, додавајќи дека 90 отсто од куќите во Северодонецк се уништени или сериозно оштетени.