Серија земјотреси со епицентар во Албанија утрово ја разбудија и Македонија

Според ЕМСЦ епицентарот на земјотресот е во Албанија, а истиот е силно почувствуван и во Македонија. Регистриран е на 58 километри североисточно од Тирана, односно на 17 километри од Центар Жупа.

Првичните информации велат дека потресот е со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала на длабочина од 10 километри.

Google search engine

Четири минути претходно регистиран на истото подрајче е уште еден земјотрес со јачина од 3,3 степени.