Се огласи таткото на осомничената за убиството на Дарија Дугин – Ова го кажа по ликвидацијата за кое цел свет зборува! (ВИДЕО)

Наталија Вовк, која е осомничена за убиството на новинарката и политиколог Дарија Дугин, наводно отишла во Европа пред извесно време како бегалец, но набрзо се вратила, изјави нејзиниот татко за РИА Новости.

Како што рекол соговорникот на агенцијата, пред неколку дена му се јавила ќерката и му спомнала дека е на Балтикот.

Google search engine

„Дијалогот беше: „Како си?“ Таа вели: „Се е во ред, се е во ред“.

Напомена дека не знае како неговата ќерка стигнала во Русија.

Покрај тоа, таткото на Вовкова потврди дека таа служела во вооружените сили на Украина, но не и во баталјонот Азов.

Според него, таа ја напуштила војската од здравствени причини.

– Таа рече дека биле однесени на полигонот. Но, не знам дали пукале таму или не, рече тој, истакнувајќи дека неговата ќерка не учествувала во т.н. антитерористичка операција во Донбас.

 

Новинарката и политиколог Дарја Дугин почина вечерта на 20 август. Таа возела автомобил кој се запалил на автопатот Можај во областа Одинцово во Московската област.

Според прелиминарната верзија, во автомобилот експлодирала експлозивна направа.

Истражниот комитет покрена кривична постапка по членот „Убиство извршено на општо опасен начин“.

ФСБ утврдила дека злосторството го подготвиле и извршиле украинските специјалци, а сторител е Наталија Вовк, која со ќерката (12) на 23 јули влегла во Русија и изнајмила стан во зградата во која живеела ќерката на Дугин.