Се огласи музичарот со кој финската премиерка интимно танцуваше: „Можам да ја кажам само вистината“

Премиерката на Финска, Сана Марин, во изминатите денови е во центарот на вниманието на јавноста поради видеоснимките од нејзиниот приватен живот.

Една од последните снимки ја прикажува Марин како танцува заедно со музичарот Олави Уусивирта во ноќен клуб во центарот на Хелсинки.

Google search engine

Прегрнувајќи се, Марин и 39-годишниот Уусивирта покажале одредена блискост, а некои сметаат и дека музичарот во еден момент ја бакнал Марин во вратот, што дополнително ја „разгоре“ јавноста поради фактот што премиерката е во брак.

Финецот кој минатата година се развел од сопругата, по повод ваквата ситуација се огласил на својот Инстаграм профил:

„Во јавноста многу се шпекулираше за природата на односот помеѓу мене и премиерката Сана Марин. Рака на срце, можам да ја кажам само вистината – ние сме пријатели и ништо непримерно не се случи“, вели Олави.

Тој исто така додал дека нема јавно да ја коментира спорната ситуација.

И Марин на конференцијата за медиуми која ја организираше во петокот, одговори на прашањата кои ја интересираат јавноста.

„Не се сеќавам дека некој ме бакнал во врат. Го видов видеото и се чини дека тој нешто ми кажува. Вистина е, во брак сум и мислам дека тоа се нешта кои спаѓаат во мојот приватен живот и нема понатаму да ги коментирам. Мислам дека на таа видеоснимка не се гледа ништо непристојно“, изјави премиерката.

Таа додала и дека со сите свои пријатели се прегрнува и се бакнува во образ.

„Тие се мои пријатели и блиски луѓе. Тука немаше ништо непристојно или било што што мојот сопруг не го знае“, вели финската премиерка.