Се фалела како ужива да убива Украинци!? Која е Олга, „ВОЛКОТ НА ПУТИН, а која била разнесена од украински проектил

За многумина позната како „волчицата“ на рускиот претседател Владимир Путин, Качура (52) беше постхумно наградена во Русија каде ја нарекуваат „храбра и мудра жена“, пишува Newsweek.

Качура имала чин потполковник, а била убиена веднаш откако украински проектил го погодил нејзиниот автомобил додека возела во градот Хорливка, во областа Доњецк во Украина.

Google search engine

Таа во редовите на заштитниците на Донбас се приклучи во 2014 година, објави Приходко.

Оттогаш таа командуваше со дивизијата на повеќецевниот ракетен фрлач „Град“ во Горловка.

– Трагично загина храбра и мудра жена, еден од основачите на народната милиција на ДНР – напиша градоначалникот Приходко на Телеграм.

Olga Kačura

Како што е соопштено, Качура била убиена за време на гранатирањето на Горловка, додека се враќала од својата позиција.

Нејзината единица пукаше врз цивили во регионот на Донбас, а Качура подоцна се пофали дека ужива да убива Украинци во интервјуата на пропагандните канали на Кремљ.

Качура, за кој се вели дека е роден во Украина и работел во полицискиот оддел Хорливка, наводно пребегнал на проруската страна во 2014 година, откако Путин поттикнал бунтовнички бунт во Донбас.

Таа често се маскирала во припадници на редовните украински сили за да изврши воени злосторства за да ги дискредитира, наведуваат украинските вооружени сили, пренесува „Дејли мејл“.

– (Качура беше) виновен за гранатирањето на градовите во Донбас и смртта на цивилите – изјави украинскиот новинар Денис Казански. Во Украина таа беше осудена на 12 години затвор во отсуство.

Таа стана една од најновите високи руски офицери кои беа убиени во Украина поради бруталната инвазија на рускиот претседател во земјата, поради која украинските сили жестоко ја бранат својата земја.

Качура е 97-от познат офицер убиен во војната на Путин во Украина.

Путин и додели на Качура постхумна награда Херој на Русија – највисоката награда на Кремљ „за храброста и херојството што го покажа во извршувањето на воената должност“.

Olga Kačura

Маргарита Симонјан, шеф на санкционираната мрежа RT, рече: „Легендарната Корса почина во Хорливка… Нека почива во мир…

„Шефот [Путин] и ја додели на Корса титулата Херој на Русија. Така треба да биде. Ова се нашите заеднички херои“

Мајката на две деца беше ранета неколку пати во претходните напади. Таа го држеше чинот полковник во силите на ДНР од 2015 година.

Веста за смртта на Качура уследи по смртта на Анастасија Савицкаја (35), која го држеше чинот каплар, на фронтот минатиот месец. Таа беше мајка на две деца, а по нејзината смрт руските медиуми зборуваа за неа како „вистинска хероина“.

Таа беше погребана на 13 јули во родниот Волгоград, град во југозападна Русија.

Савицкаја била дел од руската војска од осумнаесетгодишна возраст, а самоиницијативно заминала во Украина.