Сцена од Тонга која ги згрози луѓето: Цунамито се движи кон нив – тој со тупаници удира во палмата

Цунамито предизвикано од вулканска ерупција на архипелагот Тонга предизвика „значителна“ штета во Нукуалофа, главниот град на архипелагот, изјави денеска премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, додавајќи дека заканата сега е прогласена за надмината.

Светот го обиколија стравотните сцени од луѓето кои панично бегаат пред огромните бранови, а водата со себе носи автомобили и куќи. Меѓутоа, во морето од видеа едно се истакна по својата бизарност.

Google search engine

На снимката, во моментот кога се исчекува ударот од опасното цунами, еден човек со тупаници удира во палма, додека луѓето околу него прават селфи.

На снимката се гледа како тие се качуваат на едно издигнато место, додека момчето удира во палмата. За тоа време жената снима, а двете момчиња се искачуваат, додека едно од нив прави селфи.

Набрзо водата стигнува до нив, па ги носи со себе. За среќа сите од нив успеале да се задржат на гранките додека брановите се движеле накај нив.