„САМО САКАМ ДА ПРОВЕРАМ ДАЛИ НОВАК МИ ЧЕСТИТАЛ“ Јокиќ ги насмеа новинарите до солзи: Го извади мобилниот телефон, па СЕ ФАТИ ЗА ГЛАВА!

НБА шампионот и МВП на финалето Никола Јокиќ беше одлично расположен на прес-конференцијата.

Српскиот ас на Денвер му ја донесе втората шампионска титула во историјата. Нагетс станаа шампиони во НБА лигата, откако во петтиот меч од финалната серија го совладаа Мајами со 94:85 и стигнаа до рингот со 4:1.

Google search engine

Јунак на триумфот беше Никола Јокиќ, кој мечот го заврши со 28 поени, 16 скока и четири асистенции.

По свечената церемонија и големото славје на теренот и во сала на Нагетс, следуваше прес-конференција на која се истакна и Никола Јокиќ.

Новак го освои Ролан Гарос, а Никола НБА лигата, па еден американски новинар се интересираше за мислењето на Јокиќ за неверојатните успеси на Србите.

Јокиќ веднаш го извадил мобилниот телефон за да провери дали има порака од српскиот тенисер, а потоа сфатил дека има премногу пораки, па на шега опцу:

„Ј**оте… О не, има премногу пораки, ќе го исклучам телефонот“, рекол Јокиќ и предизвикал лавина смеа во салата.

Потоа продолжи со малку посериозен тон:

„Спортот е нешто што е посебно во Србија. Го имаме Новак, кој е веројатно најдобриот досега, Новак е најдобар за нас досега, сега имаме шампион во НБА, многу е убаво чувството да се биде Србин сега“, изјави српскиот ас.