САМ, БОЛЕН И ЗАБОРАВЕН: Добиваше МИЛИОН ДОЛАРИ по епизода, а потоа почна ПАДОТ од кој никогаш не се опорави (ФОТО)

Во 90-тите изгледаше дека има се: слава, пари и жени. Метју Пери ја стекна славата благодарение на неговите актерски способности и улогата на легендарниот Чендлер Бинг во серијата „Пријатели“. На врвот на славата, тој добиваше милион долари по епизода, а жените се фрлаа по него.

Меѓутоа, со славата дојдоа и проблеми. Актерот престанал да крие дека имал тешка битка со зависноста од алкохол и дрога.

Google search engine

Metju Peri

Неговиот пад започнал со зависноста од лекот Викодин, кој го користел за ублажување на болката по несреќа на џет ски. Брзо станал толку зависен од таблетите што не можел да помине ниту еден ден без нив.

Почнал да зема и метадон и амфетамини. Потоа почнала неговата зависност од алкохол, па неколку пати одел на рехабилитација и секој пат тоа било неуспешно. Еднаш призна дека некои денови на снимањето на серијата „Пријатели“ која го прослави, воопшто не се сеќава. “Не се сеќавам барем три години од снимањето. Некаде помеѓу третата и шестата сезона”, признал актерот.

Metju Peri

Тој повторно се најде во фокусот на јавниот интерес кога се случи долгоочекуваното обединување на актерите од многу саканата серија, а кога го видоа, самата негова глетка ги скрши срцата на обожавателите. Потоа призна дека бил под притисок и нервозен затоа што се плашел дека публиката не го смета за смешен на средбата со неговите колеги.

Metju Peri

За време на интервјуто со колегите Мет Лебланк и Дејвид Швимер, тој го привлече вниманието поради неговиот нејасен говор и отсутното однесување, а подоцна откри дека тој ден имал итна стоматолошка помош и дека имал многу болки. За проблемите со забите пишувал во својата автобиографија наречена „Пријатели, љубовници и големата страшна работа“ и открил дека еднаш кога гризнал парче тост, му испаднале сите предни заби.

Metju Peri

И покрај низата лоши години, се чини дека во последно време се опоравува. Папараците го снимија пред неколку месеци додека интимно се гушка со мистериозна црнка по ручекот во познат ресторан во Беверли Хилс, а судејќи по должината на прегратката и насмевките кои не му го соблекоа лицето, се шпекулира дека меѓу нив има нешто повеќе од пријателство. Метју тогаш изгледал подобро и поздраво од вообичаено, што би значело дека конечно решил да го земе животот „во свои раце“ и да се соочи со своите проблеми.