САКАМ ДА ГИ ЗАБОРАВАМ ТРИТЕ ДЕНА НА СТАДИОНОТ НА ПАРТИЗАН! Единствената преживеана жртва на кланот на Беливук пред суд: МЕ ТЕПАА И МЕ СИЛУВАА

И.С., единствениот од обвинението кој го преживеа злоставувањето на злогласниот клан, денеска пред судот треба да сведочи за трите дена тепање и сексуална злоупотреба што ги доживеал бидејќи поради селфи на стадионот мислеле дека дошол на кодоши на Беливук

– Сакам да ги заборавам трите дена на стадионот на Партизан, сакам таа траума да ја нема во мојот живот, да остане закопана зад мене во некоја земја.

Google search engine

Со овие зборови, како што неофицијално дознава Курир, бруталното живеење во просториите на стадионот на Партизан кои ги користеле членовите на криминалната група Вељко Беливук и Марко Миљковиќ го опишал сведокот И.С., кој денеска треба да сведочи во продолжение на судење на злогласниот клан кој беше обвинет за седум убиства, но и силување на овој млад човек.

Veljko Belivuk, Marko Miljković

На рочиштето во обвинителството, И.С., како што открива нашиот соговорник, детално раскажал дека животот му се претворил во пекол во средината на октомври 2020 година, кога од помал град дошол во Белград да се прошета и фотографира на Калемегдан, на гробот на Милорад Мандиќ Манда и веднаш до стадионот на Партизан.

Тој објасни дека „навивачите“ го препознале затоа што сакал да оди на натпревари и дека го обвиниле дека дошол да ги демне Беливук и Миљковиќ на сметка на покојниот Љубомир Марковиќ Кица.

– Правев селфи во близина на стадионот, кога тие луѓе ме фатија, ме прашаа „Пожаревац, признај што правиш таму“. Ме влечеа за дуксер и ми рекоа „дојди со нас“, ме влечеа, ми удираа шлаканици и ме однесоа во просториите. Ме тепаа со тупаници, ме врзаа со лисици на стол, ми ставија кафена широка лента на рацете. Ми влегоа во лице и ми повторуваа „што се случи, дојде да не кодош, дојде да го следиш Веља“. Постојано повторував „не, дојдов да се сликам“ – изјавила жртвата.

За три дена колку што го држеле во притвор, го тепале и со рачка од секира, го принудувале да ги соблече патиките и го удирале по прстите. Сепак, најлошото искуство, како што рече, го доживеал кога зедоа реплика за билијард.

– Сексуално ме злоставуваа со знак за базен. Ме удираа со стап и ме малтретираа. Кога си легнав, сексуално ме злоставуваше и обвинетиот Алекса Шејиќ – рече тој на рочиштето.

Како што рекол, додека го тепале и малтретирале, на моменти мислел дека со него е готово и дека нема да излезе жив.

– Втората вечер, додека ме држеа таму, дојдоа девојки, такви какви што можам да ги видам само на телевизија, убави. Имав модринки, ме донесоа да играм билијард. Една девојка праша „зошто го тепате ова момче“, а Шејиќ рече „ѓавол, кодоши, сега наместо да нишанам на вас девојки, ќе го сторам тоа во Пожаревац“. Ме искористија, додека бев врзан со лисици, ме удираа со базен стап по грбот и вратот, од ударите паднав на земја, стапот се скрши врз мене – изјави И.С.

Третиот ден во бункерот дојдоа и Беливук и Марко Миљковиќ.

– Би сакал да го извадам од глава, тоа беше пекол. Дојдоа Беливук и Миљковиќ, ме тепаа со рачка од секира, не можев да стојам на нозе од ударите. После тоа ме натераа да се соблечам и да ме удираа по нозете и главата. Беливук ми повтори „кажи ми за кого кодош пи..о циган, кодош, клошар“. Ме тепаше и Марко Миљковиќ, ме опколија, ги молев да ме пуштат, Марко дури и ја сликаше мојата лична карта, ме вовлекоа во кабина и продолжија да ме тепаат – единствената преживеана жртва на кланот од обвинението детално опишани.

– Мислев дека го губам умот, ме тепаа, ме клоцаа во пределот на меѓуножјето. Потоа ми рекоа дека ќе ме ослободат, но да не се враќам една година во Белград и да не кажувам никому затоа што ќе ме ликвидираат. Го молев Бога да излезе жив. Три и пол дена ме држеа без храна и вода – рече тој и додаде дека потоа го однеле до наплатната рампа Врчин и дека се вратил дома откако го врзал маж. Го праша зошто е син.

-Реков дека имало тепачка за девојка, а тој ми рече „Значи сте се степале за Теодора Џехверовиќ“ – се задеваше И.С.