Рускиот претседател го посоветува Ердоган која вакцина да ја прими: “Mене ме спаси,, (видео)

По завршувањето на средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган во Сочи, новинарите и медиумите објавуваат пикантности од таа средба, која траеше околу три часа, а Путин ја опиша средбата како значајна и содржајна.

Рускиот претседател му рекол на Ердоган дека морал да помине извесно време во самоизолација поради контакт со заразени лица со корона вирус.

Google search engine

Без оглед на тоа што бев со заразено лице цел ден, не се разболев. Значи, следниот пат кога ќе бидете повторно вакцинирани, направете го тоа навреме со Спутник, му рекол Путин на турскиот лидер.

Ердоган одговори дека веќе бил ревакциниран.

Тогаш следниот пат, додаде Путин.

Како што беше претходно објавено, темите на средбата меѓу Путин и Ердоган беа билатералните односи и регионалните проблеми, ситуацијата во Сирија, Либија и Авганистан и Кавказ. Не беше закажана заедничка прес -конференција.

За Путин, ова е негова прва средба лице в лице по самоизолацијата од ковид 19.