Русија се повлече од преговорите за мировен договор со Јапонија

Русија се повлече од преговорите за мировен договор со Јапонија и ги замрзна заедничките економски проекти поврзани со спорните Курилски острови поради санкциите што и ги воведе Токио поради Украина, што предизвика лута реакција на Јапонија.

Русија и Јапонија сè уште официјално не ги завршиле непријателствата од Втората светска војна поради конфликтот околу островите познати во Русија како Курилски острови и во Јапонија како Северна територија. Островите беа окупирани од Советите на крајот на Втората светска војна.

Google search engine

– Во сегашните услови, Русија нема намера да ги продолжи преговорите со Јапонија за мировен договор – соопшти руското МНР, наведувајќи ги „отворено непријателски ставови“ на Јапонија и обидите да се „наштетат на интересите на нашата земја“.

Јапонскиот премиер Фумио Кишида рече дека силно се спротивставува на одлуката на Русија, нарекувајќи ја „неправедна“ и „целосно неприфатлива“.

Минатата недела Јапонија ги објави плановите за укинување на трговскиот статус на најповластена нација кон Русија, проширување на опсегот на замрзнување на имотот на руската елита и забрана за увоз на одредени производи.

Минатата година, претседателот Владимир Путин рече дека и Токио и Москва сакаат добри односи и дека е апсурдно што не постигнале мировен договор.

Русија, исто така, се повлече од разговорите со Јапонија за заеднички деловни проекти на Курилските острови и го укина безвизниот режим за јапонските граѓани, се вели во соопштението.