Русија регистрира прва вакцина против коронавирус за животни

Русија ја регистрираше првата вакцина во светот против ковид-19 за животни, наречена Карнивац-Ков, а според тестовите, тие заклучиле дека е безопасна и обезбедува одлична заштита

Русија веќе има три вакцини за коронавирус за луѓе, од кои најпознат е Спутник В, а сега итно одобри уште две вакцини, EpiVacCorona и CoviVac.

Google search engine

Вакцината за животни, развиена од единицата Роселхознадзор, се вика Карнивац-Ков, објави администрацијата.

„Клиничките испитувања„ Карнивац-Кова “, кои започнаа во октомври минатата година, вклучуваа кучиња, мачки, арктички лисици, нутрии, лисици и други животни“, рече заменик-началникот на Роселхознадзор Константин Савенков.

Масовното производство на вакцината може да започне веќе во април, додаде Роселхознадзор.