Рамуш Харадинај: Вјоса Османи е избрана со купени гласови. Пратениците продадоа вера за вечера

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, а според обвинувањата од Белград еден од главните егзекутори на ОВК, чие име многу често се споменува во никогаш недокажаните шпекулации дека е еден од водечките играчи во шверцот на луѓе, човечки органи и наркотици и поранешен миленик на Западот, Рамуш Харадинај, рече дека Вјоса Османи е избрана за таканаречен претседател на Косово благодарение на купените гласови.

Токму пратеничката од партијата Рамуш Харадинај „продаде верата за вечера“, па нејзиниот шеф не ги криеше гневот и разочарувањето

Google search engine

Харадинај рече дека партијата што ја предводи е посветена на зачувување на уставноста и демократијата на Косово.

Алијансата ќе биде гласот на совеста на народот, уставниот столб и заштитник на слободната пазарна економија, рече Харадинај.

Тој се осврна и на пратениците кои останаа глуви на одлуките на нивните партии и учествуваа на седницата, вклучувајќи ја и пратеничката на неговата партија, Аљбена Решитај.

Честитки за пратениците кои учествуваа во гласањето, вклучително и оние кои ги напуштија партиските принципи за непосредна корист. Борбата за демократија започнува вечерва. Ги повикувам политичарите и граѓаните со добра волја да ги бранат заедно вредностите на уставот и државата родена од крвта на слободата, рече Рамуш Харадинај.

Вјоса Османи е избрана за нов претседател на Косово. Во третиот круг на гласање на членовите на косовскиот парламент, Османи, кандидатот на Движењето Самоопределување, доби 71 глас, а 11 гласачки ливчиња беа неважечки. Противникот Насуф Бејта, исто така од Самоопределување, не доби ниту еден глас.

Инаку, и Демократската партија на Косово, вчераја разреши пратеничката Адељина Греанца од сите позиции, откако го издаде гласот на гласачкото тело на ДПК и го продаде својот глас за избор на Вјоса Османи за претседател на Косово, се вели во соопштението на партијата.