Ракетен напад на американски конвој во Ирак! Силна експлозија пресече конвој кон пренесувал нафта (ВИДЕО)

Конвојот на американската коалиција во ирачката провинција Вавилон вчера го потресе силна експлозија, а засега нема податоци за загуби.

Извори од ирачките безбедносни сили за Алсумарија рекоа дека експлодирала импровизирана експлозивна направа, пренесува Јужен фронт.

Google search engine

Според информациите што се појавија на телеграмските канали на локалните милитантни фракции, одговорноста за нападот ја презеде новоформираната фракција „Шеријат Касим ал-Џабарин“ (Единица за разбивање на тиранот).

На каналот на таа шиитска вооружена група беше објавено и видео од нападот врз конвојот на окупаторот.

Ова е петти напад во изминатите осум дена врз конвои кои снабдуваат нафта за американската армија и нивните сојузници.

Во истиот период, зелената зона во Багдад, каде се наоѓа американската дипломатска мисија, била погодена од најмалку осум ракети.

Нападите се дел од воената кампања што ја започнаа шиитските групи за протерување на американските сили од Ирак.

Ситуацијата станува се понестабилна, а американските чувари се повеќе се плашат дека се ближи годишнината од убиството на генералот Кудс Форс Касем Солеимани и заменик-командантот Хашд ал-Шаби Абу Махди ал-Мухандис.

Според неколку неодамнешни извештаи, сепак, Американците се решени да одговорат на секој напад врз нивните сили.