Работи кои сите ги заборавија, но повторно си ја вратија популарноста

Модата е циклична работа. Ова се однесува не само на облеката, туку и на додатоците, ентериерот и технологијата. И она што пред 10 години се сметаше за бескорисно старо нешто, денес стана жежок тренд и предмет на желба на милиони луѓе. Значи, време е да погледнете во плакарот – што ако сте сопственик на фенси винил грамофон или Полароид?

1. Камери со опција за печатење на фотографии

Google search engine

Аналогната фотографија доживува повторно раѓање, и покрај фактот што смартфоните прават подобри фотографии. Апаратите како добро познатиот Полароид дури станаа дел од новата субкултура VSCO Girl. Ова се девојки кои активно користат Инстаграм и апликацијата VSCO.

2. Винил грамофони

Винил плочите им се познати на љубителите на музиката уште од 40-тите години на дваесеттиот век. Винилот денес е показател за добар музички вкус. Покрај електронските медиуми, современите уметници издаваат албуми на плочи.

3. Макраме

Бум на макраме дојде во 70-тите години на минатиот век. Додатоци за облека, теписи, завеси, саксии и организатори на ѕидови беа плетени од конци. Во последните неколку години, оваа техника повторно се здоби со популарност. Таквите панели и завеси почнаа да се нарекуваат бохо стил.

4. Прстени-печати

Во последните неколку сезони, машките и женските прстени станаа неверојатно популарни. Познати куќи за накит ги објавуваат своите колекции на големи прстени, а славните ги носат на црвениот тепих. Првите прстени биле откриени на Блискиот исток. Тие датираат околу 2500 година п.н.е. д. Во средниот век и модерното време, модата за прстени достигна ново ниво.

5. VHS (видео касети)

90-тите години поставуваат трендови веќе неколку сезони. Заедно со чокери и велосипеди, дојде и модата за естетиката на VHS. Овој формат се појави во Јапонија во 70-тите години и се здоби со глобален размер во 80-тите години. 40 години подоцна, естетиката на старите филмски касети се врати во популарност. Режисерите објавуваат филмови, наводно снимени со стара видео камера, а музичарите објавуваат клипови. Филтрите што го имитираат VHS се појавија во фото и видео апликации.

6. Пелени од материјал

Експертите препорачуваат менување на пелени на секои 2-3 часа, а во текот на првата година на бебето, околу 4.000 парчиња летаат во корпата за отпадоци. Затоа, родителите сè повеќе обрнуваат внимание на производи од ткаенина што се користат повеќекратно. Тие можат да се перат, исушат и повторно да се користат.

7. Фото-книги

Се чинеше дека со појавата на дигиталните фотоапарати, албумите со фотографии се претворија во нешто од шкафот на баба. Но, во светот на електронските медиуми, тие успеаја да преживеат и да се трансформираат во фото-книги. Обично тие се составени од фотографии од свадба, патувања или само убави фотографии.

8. Кеси за храна за повеќекратна употреба

Продолжување на темата на предмети за повеќекратна употреба. Научниците проценуваат дека ние користиме 5 трилиони пластични кеси годишно. Тие се појавија во 50-тите години на дваесеттиот век и очигледно, сè уште нема да заминат. Торбички од ткаенина што се користат, станаа алтернатива. Тие се користат за овошје, зеленчук и производи од најголема количина. Можете сами да ги шиете или да ги купите во специјализирана продавница.

9. Ролерки со посебни тркала

Овие ролерки се нарекуваат „квадри ролерки“. Во текот на изминатите неколку години, овој тип стана популарен кај блогерите на ТикТок и Инстаграм. Првите вакви ролери се појавија во средината на 1800-тите и претрпеа голем број промени во текот на еден и пол век.

Превземоно од motika.mk