Протести против ковид мерките во Љубљана, факели летаа кон Парламентот: Полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се собраа на плоштадот Република во Љубљана, Словенија.

Тие ја критикуваа владата и побараа од министрите да поднесат оставка. По два часа, тие запалија факели и почнаа да ги фрлаат кон Собранието на Словенија, објави Н1 Словенија.

Google search engine