Проклетството на фамилијата Ањели: Животна драма на наследникот на Фиат!

Постојат две важни работи во Италија. Едната е Ватикан, а другата е семејството Ањели – напиша Џанкарло Гали во биографијата на Џани Ањели, основачот на Фиат и еден од најмоќните Италијанци во светот.

Приказната за семејството Ањели ги има сите елементи на холивудските филмови од измама, одмазда, смрт, трагедија, спакувани во луксузен начин на живот што Италија го обожаваше и го мразеше истовремено.

Google search engine

Џани Ањели без сомнение беше херој на италијанската економија, симбол на капитализмот и магнат кој вработи 60 илјади луѓе и го направи Фиат најпрепознатлив италијански извозен производ.

Семејството Ањели сè уште имаат национална гордост во нивната сопственост, фудбалскиот клуб Јувентус, кој дополнително се позиционираше како неофицијално кралско семејство вредно 3,1 милијарди долари.

Покрај деловниот успех, Џани Ањели привлече внимание и со неговиот стил, со кој стигна до списокот на најдобро облечени мажи на сите времиња. Неговите скроени одела, секогаш зачинети со некој посебен додаток, како свилени шалови во бои, го направија стилска икона и инспирација за бројни дизајнери како Нино Черути, кои го ставија веднаш до Џон Кенеди и Џејмс Бонд.

Иако тој беше оженет со благородничката Марела Анџели, медиумите беа позаинтересирани да го следат неговиот љубовен живот зад сцената и неговиот бурен однос со актерката Анита Екберг и американската дизајнерка Џеки Роџерс.

По неговата смрт во 2003 година, јавноста се сврте кон семејството Ањели, прашувајќи се кој ќе ја преземе деловната империја. Фиат беше во неволја и некогашниот одличен пример за амбиција, знаење и иновација станаа загрозени од азиските автомобилски компании кои започнаа да грабаат значителен дел од финансискиот колач на автомобилската индустрија.

По бројните превирања во семејството, состаноците и смени, беше одлучено компанијата да ја води Џон Елкан, внук на Џани Ањели.

Неговиот помлад брат Лапо беше назначен за директор за маркетинг.

Иако Џон ја зазеде поодговорна позиција во компанијата, брзо стана јасно дека Лапо е вистинската ѕвезда на семејството.

Лапо делуваше како рок ѕвезда, привлекувајќи ги засекогаш папараците кои го следеа низ ноќните клубови. Секогаш облечен во костуми со светли бои и облечен до совршенство, Лапо беше вистинско олицетворение на богат наследник кој патува со куфер носејќи 100 пара рачно изработени чевли.

Непосредно пред да се приклучи на Фиат, тој работел како асистент на Хенри Кисинџер, кој му бил најдобар пријател на неговиот дедо.

Кога бил повикан да се врати во Торино по смртта на Џани, тој не се двоумел. Семејниот бизнис е нешто во што отсекогаш сакал да учествува и повторно да го направи Фиат водечка компанија.

Емотивен, енергичен и фокусиран, Лапо влета во бизнисот со целото свое срце, сакајќи да го модернизира имиџот на Фиат и да привлече нови генерации клиенти.

За разлика од другите газди во компанијата, тој размислуваше прогресивно и со својот тим нудеше свежи идеи кои не му одговараа најдобро на управниот одбор.

Во соработка со пријател од училиште, тој дизајнираше линија џемпери на кои го стави логото на Фиат од 1920 година. Како што доликува на икона за стил (Лапо тогаш имаше 26 години), тој го избра престижниот Корсо Комо за лансирање, па во 2003 година тој организираше настан каде го промовираше џемперот на Фиат, секако во комбинација со костумот на неговиот дедо Џани.

Следејќи го неговиот пример, секој шминкер во Италија следната година шеташе по улиците, означен како претставник на продажба на Фиат. Лапо не застана само на облеката, туку работеше и на продолжувањето на брендот преку други производи и соработки. Никој не можеше да ја негира неговата креативност.

Фиат доживеа голема финансиска криза во тие години и презентирањето производи поврзани со брендот не беше доволно.

Беше потребно да се освежат некои хитови на автомобили и да се создаде доволно привлечна кампања што ќе ги издвои од презаситениот пазар.

Лапо одлучи повторно да ги измисли класиците, Фиат пунто и Фиат 500.

Јавноста повторно почна да обрнува внимание на сопнатиот италијански гигант, медиумите го пофалија свежиот пристап и иновативноста, а помладата популација почна да се прашува од кога Фиат стана кул бренд?

Во тоа време, Лапо беше во врска со младата надеж на италијанската кинематографија, Марина Стела. Иако неговата мајка не ја одобруваше врската, ниту неговиот јавен начин на живот, љубовта траеше две години. Иако на сите им беше јасно дека Лапо живее максимално и дека се однесува според системот „напорно работи, играј напорно“, никој не можеше да претпостави колку е тоа длабоко.

Во една прилика, тој рече: “Јас сум опсесивен по природа. И мора да знаете како да управувате со таа опсесија ако сакате тоа да ве одведе во вистинската насока. Ако отстапите од патот, тоа ќе ве повреди”.

Таа вечер, на 10 октомври 2005 година, група фотографи застана пред една болница во Торино. Брзата помош го донесе Лапо, кој беше на работ на смртта од предозирање со мешавина од кокаин и хероин.

Брзата помош ја повикал 52-годишниот транс-сексуалец Патриција, каде што бил пронајден Лапо во станот. Според приказната за 52-годишната проститутка, Лапо пристигнал во нејзиниот стан околу полноќ и до утрото се забавувал со неа и двајца колеги. Во еден момент сфатија дека не можат да го разбудат и повикаа брза помош.

Скандалот што избувна, семејството на Ањели тешко можеше да го поправи или спречи. Сите италијански и меѓународни медиуми ја исцедија последната капка крв од оваа приказна, поврзувајќи ги посетите на Лапо во опскурните квартови во Торино со трансексуални проститутки.

Како што обично се случува, во медиумите се појавија секакви личности, тврдејќи дека Лапо купувал дрога од нив или спиел со нив. Беше фрлена дамка врз совршената семејна слика и се чинеше дека се што добро тој направи за Фијат веќе не беше толку важно како срамот што му го нанесе на семејството.

Италијанските медиуми знаат да бидат немилосрдни како оние во Велика Британија, а особено кон привилегираните класи кои се во близок контакт со корумпираната италијанска влада предводена од Берлускони.

Лапо мораше да ја напушти земјата и да замине на клиника за зависности во Америка. Денес тој вели дека тоа бил најтешкиот период во неговиот живот и дека е среќен што преживеал.

Тој не се врати во семејниот бизнис, но реши да создаде своја империја.

Тој ја основа компанијата Италија Индепендент и започна бизнис со очила. Овој вид на деловна активност, особено во Италија, се сметаше како изгубена битка однапред.

Имено, Луксотика владее во Италија, која во своето портфолио има светски познати брендови, а нивниот сопственик Леонардо Дел Векио е еден од најбогатите луѓе во светот, со богатство проценето на 16 милијарди долари.

Битката за превласт на пазарот ги имаше сите елементи на борба на Давид и Голијат. Лапо бил инспириран од фотографијата на Џеки Кенеди (за која исто така се шпекулираше дека имала љубовна врска со неговиот дедо) на која таа носела препознатливи големи очила за сонце и возило Фиат.

Тој одлучи дека неговиот бренд ќе биде помодерна верзија на класиката, исто како што тоа го стори со Фиат, па затоа ја лансираше првата колекција очила изработени од јаглеродни влакна и со цена од околу 1000 евра.

Во модните и деловните кругови, првата колекција беше пречекана со потсмев, најмногу поради цената што многумина ја сметаа за луда за млада и непозната марка, но Лапо се водеше од филозофијата дека ако сакате да позиционирате луксузен бренд, мора да се истакнете, дури и како озборување.

Колекцијата се распродаде со неверојатна брзина, а како најдобар амбасадор на брендот, покрај Лапо, се истакна Карл Лагерфилд, кој прво купи пар очила, а потоа отиде чекор подалеку и дизајнираше една колекција за брендот.

Следниот потег на Лапо го врати во својата прва љубов – автомобилите.

Пред две години тој претстави нов проект, Italia Garage Customs, компанија која се занимава со рачно изработени услуги за автомобили, авиони, јахти и мотоцикли. На патот, тој создаде мала колекција костуми во соработка со тогашната дизајнерка на куќата Гучи, Фрида Џанини.

Минатата година компанијата Индепендент Италија оствари промет од 39 милиони евра со тенденција на раст.

Светските медиуми побрзаа да напишат фалби за неверојатното враќање на сопнатиот наследник, што сите го запишуваа како уште еден немил животен настан во кој премногу пари си го наплатија својот данок.

Лапо не се извинува за своето минато, тој вели дека нема смисла да се враќа назад.

Тој ги наведува црвеното Марлборо и еспресото како единствен порок денес.

Во 2020 година, Лапо конечно се ожени со 47-годишната Џоана Лемос, жена со португалско потекло, поранешна тркачка во трки.

Тој сè уште живее со полни бели дробови, неуморно го планира следниот потег и тврди: Имам постојана потреба да одам напред затоа што сум исклучително страсна личност. Но, во исто време сум професионален, фокусиран и посветен. Имам јасна идеја каде сакам да одам, што сакам да постигнам и како да го направам тоа.