ПРИЈАТЕЛКА Ѝ ДОНИРАШЕ БУБРЕГ А ТАА НЕ ЈА СПОМНУВА: Сите се ШОКИРАНИ од потегот на пејачката, а нејзиното ОПРАВДУВАЊЕ е СКАНДАЛОЗНО!

Во документарецот за животот на пејачката и актерка Селена Гомез, „Селена Гомез: Мојот ум и јас“, не се споменува една важна личност – девојката која го донираше својот бубрег и и го спаси животот.

Споменатиот документарен филм ги прикажува последните шест години од животот на Селена Гомез, како и нејзината борба со лупус, автоимуна болест која предизвикува природната имунолошка одбрана на телото да го напаѓа здравото ткиво.

Google search engine

Selena Gomez

Поради лупус, Селена Гомез имаше трансплантација на бубрег во 2017 година и се бореше со депресија и биполарно растројство. Хуманиот гест на нејзината поранешна пријателка и колешка Франка Риза воодушеви многумина, а пејачката со години ја нарекуваше нејзината сестра. Сепак, во филмот не се споменува Франка.

А Селена ја именуваше Тејлор Свифт за нејзина единствена вистинска пријателка во интервју за американскиот магазин Ролинг Стоун.

„Никогаш навистина не се вклопив во кул групата славни девојки. Мојата единствена пријателка во индустријата е навистина само Тејлор“, рече Селена, која потоа зборуваше за нејзината борба со болеста и трансплантацијата, без да ја спомене Франка.

Selena Gomez, Fransija Raisa

Изневерена пријателка ја сподели изјавата на Селена Гомез за Тејлор Свифт со коментар: „Интересно“, а потоа ја следеше од Инстаграм. Селена потоа објави видео на TikTok во кое зборува за овој потег, велејќи:

„Жал ми е што не ги спомнав сите луѓе што ги познавам“, што уште повеќе ја налути јавноста.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Francia Raísa (@franciaraisa)

Франка летово зборуваше за тоа колку донацијата на бубрег и го промени животот: „Бидејќи имам еден бубрег што функционира и ми делува како филтер за моето тело, морам да внимавам што јадам и не можам да внесам многу протеини. јадам многу, но морам и да џвакам храна, што ми отежнува да јадам и не можам да се здебелам“.

Рајс и замери на Селена што се вратила на алкохол по операцијата. Што и да се случило меѓу нив, потегот на Селена Гомез негативно изненади многумина.