ПРЕСВРТ: И Кина и врти грб на Русија? Најголемата нафтена компанија ги прекинува инвестициите поради санкциите

Кинеската државна групација Синопек ги прекина разговорите за големите петрохемиски и гасни инвестиции во Русија, објави Ројтерс, повикувајќи се на извори.

Како што наведоа, кинеската влада ги повика своите компании да бидат внимателни поради санкциите воведени кон Русија по инвазијата на Украина. Многумина ширум светот сметаат дека тоа е показател дека официјален Пекинг се повеќе се дистанцира од Москва.

Google search engine

– Одлуката на најголемата нафтена рафинерија во Азија да ги прекине преговорите за инвестиција вредна половина милијарда долари го покажува ризикот од соработка со Русија по воведувањето санкции против оваа земја. Пекинг постојано јавно го критикуваше воведувањето санкции, нагласувајќи дека ќе одржува нормални економски и трговски односи со најголемата земја во светот и одби да ги осуди акциите во Украина и да ги нарече инвазија. Сепак, зад сцената, владата ги предупреди компаниите да бидат внимателни кога станува збор за инвестиции во Русија, која е втор најголем снабдувач на нафта во земјата и трета по големина компанија за гас, пишува Ројтерс.

Откако стапија на сила санкциите, најголемите кинески енергетски компании – Sinopek, CNPC и CNOOC – го проучуваат влијанието на одлуките на западот врз нивните инвестиции во Русија, според Ројтерс, цитирајќи извадоци од Кина.

– Компаниите ригидно ќе ја следат политиката на Пекинг во оваа криза. Во моментов нема простор тие компании да имаат иницијатива – изјавил еден од функционерите во државната компанија, пишува Ројтерс.

Изворите на агенцијата тврдат дека Министерството за надворешни работи на Кина ги поканило претставниците на трите енергетски компании на состанок овој месец со цел да се преиспитаат деловните односи со руските партнери. Организирани се работни групи за да следат што се случува и да имаат планови во случај новите санкции да го нарушат бизнисот. Министерството одби да коментира дали средбата се одржала.

– Кина е голема, независна земја. Имаме право да ги водиме нашите економски и трговски односи на сите полиња и со сите земји во светот – се вели во соопштението.

Синопек преговараше да инвестира 500 милиони долари во нова фабрика во Русија во Сибир. Сè се промени кога членот на управниот одбор на компанијата, Генадиј Тимченко, помошник на Путин, беше под санкции.

– Иако зборува за длабоко пријателство, Кина тивко се дистанцира од Русија и нејзината економија која се распаѓа под влијание на санкциите. Всушност, Кина го закопа своето пријателство со Русија длабоко во тундра кога министерот за надворешни работи Ванг Ји рече дека „Кина не е дел од украинската криза и не сака да биде погодена од западните санкции“. Ова покажува дека пријателството не е без граници и дека Кина не е подготвена да и помогне на Русија – наведува порталот ThePrint.in.

Рајан Хас, соработник на Институтот Брукингс во Вашингтон, рече дека треба да се внимава што прави Кина, а не што вели.

– Може да се очекува дека јавна поддршка за Русија постои. Сепак, многумина од нив приватно го критикуваат руското однесување – изјави тој за Радио Слободна Европа.