Прележавте корона? Задолжително јадете го ова и брзо закрепнете ги белите дробови!

Белите дробови и црниот дроб навистина заслужуваат посебно внимание бидејќи тие се најголемите чистачи на организмот. Меѓу бројните функции на црниот дроб е тоа што ја прочистува крвта, а белите дробови внесуваат кислород, а притоа ги филтрираат токсините од воздухот и понатаму, го исфрлаат штетниот јаглерод диоксид од телото. Со одржување на здравјето на црниот дроб и белите дробови, клетките и ткивата во нашето тело ќе се задоволат со здрава крв, која е богата со кислород.

Храната која ја консумирате е исто така исклучително важна за квалитетна работа и добра функција на црниот дроб и белите дробови.

Google search engine

Во продолжение ви претставуваме храна која ќе придонесе за целосна детоксикација на белите дробови и црниот дроб.

Зелен лиснат зеленчук

Овој вид зеленчук е првенствено познат по густината на витамините – витамините А, Ц, К, фолна киселина. Витаминот А е неопходен за здрава кожа и очи, витаминот Ц е еден од најсилните антиоксиданси досега, а витаминот К е неопходен за згрутчување на крвта. Фолната киселина е еден од витамините Б и една од најважните улоги е да ги обнови крвните елементи. Калциумот, железото и магнезиумот се присутни во зелениот лиснат зеленчук.

Спанаќот, зелената салата, зелката, младиот кромид, кељот и коријандерот се најдобриот избор на лиснат зеленчук за чистење на организмот. Можете да ги јадете сирови, готвени или во форма на смути.

Благодарение на содржината на калиум и магнезиум, овој зеленчук го подобрува здравјето на белите дробови. Бидејќи зелениот лиснат зеленчук е богат со хлорофил, тие помагаат во чистење на телото од тешки метали.

Јаболка

Ова овошје е богато со пектин, витамини и флавоноиди, кои во голема мера придонесуваат за чистење на црниот дроб. Флавоноидите и антиоксидансите го чуваат здравјето на белите дробови и целиот респираторен систем.

Редовното консумирање јаболка секој ден, после појадок и после ручек, ќе ги реши проблемите со гихт, ревматизам, артритис, проблеми и болести на црниот дроб и бубрезите, опструкција на крвните садови, чистење на крв и маснотии и третман на егзема.

Методот со јаболко позитивно ќе влијае на вашиот нервен систем, на забрзување на метаболизмот и губење на вишокот килограми.