Познатиот музеј исмеан поради восочната фигура на пејачката, препознавате ли за кој станува збор?

Огранокот на музејот Мадам Тисо во Берлин е критикуван поради восочната фигура која не наликува на ѕвездата која би требало да ја претставува.

Восочната статуа, украсена со провокативна божиќна облека треба да ја претставува – Ријана.

Google search engine

Меѓутоа, според фотографиите и пишувањата во медиумите, восочната фигура само го дели истиот тон на кожата и тетоважите како на пејачката, кои се едвај видливи и скриени со облеката.

Обожавателите на Ријана го исмеале изгледот на статуата на социјалните мрежи, а еден од коментарите на Твитер гласи: „Толку кул што Мадам Тисо вклучи восочна фигура за помалку познатата сестра на Ријана, Бријана“.

Други се чуделе на изгледот на пејачката од Барбадос, тврдејќи дека статуата повеќе наликува на Лили Ален отколку на Ријана.

Фановите напоменуваат дека целата ситуација потсетува на озлогласената бронзена биста на Кристијано Роналдо која беше откриена на аеродромот Мадеира во 2017 година. И таа статуа беше исмевана ширум светот бидејќи воопшто не личеше на фудбалерот поради што на крајот беше заменета со друга.