ПОВЕЌЕ НЕ ИМ Е ДО СМЕА: Медицинските сестри-монструми уапсени бидејќи тепале баба во дом за стари лица! МОЛЧАТ И ГЛЕДААТ ВО ЗЕМЈА

Полицијата на Косово ги уапси трите медицински сестри осомничени дека злоставувале штитеничка во дом за стари лица во Пеќ.

Минира Нура, да потсетиме, беше жртва на брутален и нехуман напад во дом за стари лица, а во центарот на скандалот беше медицинската сестра Аурона Пелај, која ја држеше за раце и ја удира.

Google search engine

Медицинските сестри добија 48 часа притвор, а на социјалните мрежи се појави видео од апсењето.

@gazetademos #peje #gjykata #auronapelaj #altinarexhepi #remziekuqi ♬ Dramatic Music – 1:34 – BeardMusicStock

На видеото се гледаат како полицијата со наведнати глави ги префрла во затворот во Липјан.

За потсетување, работничките во Домот за стари лица во Пеќ беа уапсени поради сомнение за физичко насилство врз постара жена, а видеото на кое се гледа како со насмевки тепаат баба предизвика бурни реакции низ регионот.