Потврден случај: Лице од црната листа полетало од Авганистан за Велика Британија

Лице од црната листа, на кое му е забранет влез во Велика Британија, со воен авион полета од Авганистан за Британија, како дел од евакуацијата од Кабул.

Како што пренесе „Скај њуз“, неидентификувано лице летало за Бирмингем во централна Англија, но нема детали за тоа каде е сега таа личност.

Google search engine

„ Имаше луѓе во Авганистан кои претставуваат сериозна закана за националната и јавната безбедност. Од таа причина, владата спроведува детални проверки за да ги спречи оние што се осомничени дека се милитанти или претставуваат безбедносна закана да влезат во Британија”, изјави портпаролот на британската влада, пренесува „Скај њуз“.