Потонувањето на „Москва“ би можело да влијае врз руските операции

Рускиот воен брод „Москва“ потона при враќањето во пристаништето поради експлозија и пожар, соопшти вчера руското Министерство за одбрана. Претходно, беше информирано дека бродот е тешко оштетен при пожар.

Според властите во Киев, до пожарот дошло откако украински сили истрелале проектил кон бродот. Шефот на регионалната воена управа во Одеса, Максим Марченко, изјави дека крстосувачот „Москва“ бил погоден од две противбродски ракети „Нептун“.

Google search engine

„Москва“ учествуваше во нападот врз Змискиот остров во Црно Море, во близина на границата со Романија, кога беа заробени 19 членови на украинската морнарица, а подоцна беа разменети за руски затвореници. Се тврди дека 510 членови на екипажот, биле евакуирани.

Институтот за проучување на војната во својот последен извештај рече дека способноста на Украина да гаѓа воени бродови може да ги промени моделите на дејствување на Русија, принудувајќи ги да распоредат дополнителни средства за одбранбените точки на Црното Море или да ги повлечат бродовите од позициите во близина на украинскиот брег.

Новиот извештај доаѓа по потонувањето на моќниот руски брод „Москва“, за кој Украинците тврдат дека тие го погодиле, додека Русија демантира.

Без разлика на причината за загубата на бродот, институтот наведува дека Кремљ ќе има проблем да објасни како изгубиле еден од најважните бродови во нивната флота.

Загубата на Москва – без разлика дали станува збор за украински пуч или несреќа „е голема пропагандна победа за Украина и благодет за украинскиот морал“, велат од институтот.

Тековната верзија на Кремљ за загубата на предводникот на Црноморската флота поради несреќен пожар и експлозија на муниција, најверојатно ќе му наштети на рускиот морал, во најмала рака, и нема да помине пред домашната публика на Русија, се вели во него.

Сепак, двете објаснувања за потонувањето на Москва укажуваат на можни руски недостатоци – или лоша воздушна одбрана или неверојатно опуштени безбедносни процедури и контрола на штетите на водечкиот брод на Црноморската флота, се вели во извештајот.

Институтот додаде дека губењето на воениот брод ќе ја намали способноста на Русија да изведува напади со крстосувачки ракети, „но тешко дека ќе им нанесе решавачки удар на руските операции во целина“.

Институтот пишува дека главната улога на рускиот крстосувач „Москва“ најверојатно била да изврши прецизни напади со крстосувачки ракети врз цели во украинските области во внатрешноста на земјата, вклучително и логистички центри и аеродроми.