ПОСЛЕДНАТА СЛИКА НА УБИЕНИОТ СРБИН ВО КАМБОЏИЈА КРИЕ ТАЈНА: Страхиња во прегратките на својот џелат!

Страхиња Дачковиќ (37) е убиен пред луксузниот хотел во кој живеел во главниот град на Камбоџа, Пном Пен, а неговата сопруга со која живее на полицијата и потврдила дека најверојатно знае кој го убил Страхиња!

Како што дознава Курир, злосторството се случило во саботата околу полноќ, а Србинот бил погоден со три истрели, испукани од огнено оружје. Убиецот се уште не е пронајден, но, според изворот, постои сомневање дека е државјанин на Соединетите Американски Држави, со кој Дачковиќ се дружел и со кој имал афера пред смртта.

Google search engine

Очевидци велат дека забележале бел автомобил „лексус“ пред хотелот, а кога жртвата се симнала пред хотелот се слушнале истрели.

– Србинот падна тешко ранет, а автомобилот си замина. Очевидци повикале полиција и брза помош, а Србинот на носилки бил пренесен во амбуланта. Набргу по приемот во болница Србинот починал – вели изворот.

Според него, грозоморната сцена пред хотелот ја видела и сопругата на Дачковиќ.

-Дачковиќ пред убиството бил во клуб и излегувал со неколку негови пријатели. Наводно, меѓу нив имало и Американец, осомничен за убиство. Таму се беше во ред, групата се фотографираше, а Дачковиќ и Американецот се гушкаа. По забавата сите си отидоа дома – вели изворот на Курир и додава:

-Кога дошол дома некој му се јавил на Дачковиќ на телефон. Тој и рекол на сопругата дека му се јавува Американец и дека мора да се симне пред зградата. Така направил, а потоа бил убиен. Сопругата на Дачковиќ накратко го видела убиството, кога истрчала пред хотелот го нашла сопругот како лежи во локва крв, додека белиот „лексус“ си заминувал.

Strahinja Dačković

Наводно во него го препознала пријателот на Страхиња.

Нашиот извор вели дека не знае што се случило, па Американецот решил да му суди на својот пријател.

-Тој тип има многу пари, веројатно веќе ја напушти Камбоџа. Засега никој не знае што се случило меѓу него и Дачковиќ. Само неколку часа пред ова седеа и пиеја заедно и се изгледаше одлично меѓу нив – вели соговорникот.

Осум години надвор од државата

Инаку, убиениот Србин во последните осум години е во Камбоџа.

-Имаше некои проблеми во родната земја и замина во Камбоџа, таму живееше околу осум години и цело време не дојде во Србија. Наскоро требаше да се врати дома за прв пат после толку години, но не му се допадна – велат негови познаници и додаваат дека пред да замине во Србија бил женет, но разведен.

Strahinja Dačković, Brus, Kambodža