Поради кои причини САД ги саботираат Зимските Олимписки игри во Пекинг следната година !?

САД нема да испраќаат владини претставници на Олимпијадата во Пекинг, објавија вечерва BBC и New York Times.

Спортистите сепак ќе можат да се натпреваруваат на Зимските олимписки игри во Пекинг, но дипломатскиот бојкот е одговор на кршењето на човековите права во Ксинџијанг.

Google search engine

Администрацијата на Бајден нема да испрати ниту еден американски владин претставник на Зимските олимписки игри 2022 во Пекинг, што ќе биде официјален дипломатски бојкот со цел да се изврши притисок врз Кина за кршење на човековите права.

Џен Псаки изјави дека, иако американските спортисти ќе можат да се натпреваруваат на Зимските олимписки игри во Пекинг, нема да има делегација на американски претставници.

Таа кажа дека бојкотот е одговор на кршењето на човековите права во Ксинџијанг.

Ова е само показател дека не може да биде работа како што беше и порано. Ова не значи дека тука е крајот на загриженоста што ќе ја искажеме за кршење на човековите права. Сметаме дека ова испраќа јасна порака до сите – изјави Псаки.

Најавата доаѓа неколку недели откако претседателот на САД, Бајден изјави дека администрацијата размислува за дипломатски бојкот на Зимските олимписки игри во февруари, кршејќи ја традицијата на користење на делегацијата за да им покаже поддршка на американските спортисти и земјата домаќин на Олимпијадата.

Некои кинески критичари во Конгресот го опишаа дипломатскиот бојкот како начин да се бара одговорност од Пекинг без казнување на американските олимпијци. Други членови на Конгресот, вклучително и сенаторот Том Котон, републиканец од Арканзас, повикаа на целосен бојкот на Олимпијадата во Пекинг.

Не сакавме да ги казнуваме спортистите кои тренираа, и се подготвуваа се за овој момент, изјави Псаки.

Бајден ја изрази можноста да не ја испрати американската делегација неколку дена по виртуелната средба со кинескиот лидер, Си Џинпинг, која требаше да ги смири тензиите помеѓу двете нации. И демократите и републиканците во Конгресот, како и застапниците за човекови права, ја повикаа Белата куќа да ги искористи Зимските олимписки игри за да изврши притисок врз Пекинг за злоупотребата на заедницата на Ујгурите.

Повиците за бојкот се засилија дури по исчезнувањето од јавниот живот на тениската ѕвезда Пенг Шуаи, која обвини висок лидер на Комунистичката партија за сексуален напад.

Сенаторот Боб Менендез, демократ од Њу Џерси и претседател на Комитетот за надворешни односи на Сенатот, го нарече бојкотот силен укор за кампањата за геноцид во Ксинџијанг, предводена од Комунистичката партија на Кина.

Овој бојкот е неопходен чекор за да ја покажеме нашата непоколеблива посветеност на човековите права наспроти бескрупулозните злоупотреби од страна на кинеската влада, изјави Менендез, додавајќи дека се надева дека другите нации ќе им се придружат на Соединетите Американски Држави.

- АУДИО РЕКЛАМА -