Полициски час од 17 до 05 часот од петок до понеделник овој викенд?

Полициски час од 17 часот попладнето до 05 часот утрото, од петок до понеделник е една од можните рестриктивни мерки кои се планираат за земјава за крајот на тековнава недела односно за викенд.

Се размислувало дури и за целосен „локдаун“ во текот на двата дена од викендот, но таа опција сега е малку веројатна, тврди извор на „Фактор“ кој потврдува дека од друга страна, заострувањето на рестрикциите е извесно.

Google search engine

Од Министерството за здравство потврдуваат дека е можно да следува викенд во кој ќе има порестриктивни мерки за заштита, но дека нема таква одлука сè уште.

Дали ќе има ќе зависи од бројот на заболени и хоспитализациите во деновите до петок. Членови на Комисијата за заразни болести за „Фактор“ велат дека нема најави за нови состаноци, а неофицијално тврдат дека нивната улога во последниот период е безначајна затоа што одлуките не се дискутираат на ниво како кога почна епидемијата на Ковид-19.

Одлуката за заострување на мерките би можела да се донесе и поради зголемениот број на семејни собирања, но најмногу поради полнењето на кафулињата и рестораните особено во викенд деновите.

Во викендот што помина инспекторите од Државниот пазарен инспекторат затекнаа во неколку скопски локали гужви, односно забави со музика како пред кризата кои беа прекинати, а објектите беа затворени. Во Македонија на сила е одлуката за полициски час од 22 часот до 05 часот наутро, а угостителските објекти работат до 21 часот.