ПОЛИЦИЈАТА ЈА РАЗОТКРИ МАФИЈАТА: Уапсениот Шмрк планирал да ја повреди Сенида, да ја претепа и да и фрли киселина во лице!

Адмир Арнаутовиќ Шмрк, кој минатата година беше уапсен во акцијата „Бумеранг“ за организиран криминал, перење пари и други криминални дејствија, планирал тешко да ја повреди пејачката Сенида Хајдарпашиќ со тоа што ќе ја рани, ќе ја претепа или ќе и фрли киселина во лице. Овие детали се наоѓаат во извештајот на МУП на кантонот Сараево, кој е проследен до Обвинителството на Босна и Херцеговина како дел од истрагата против Арнаутовиќ.

Admir Arnautović Šmrk

Google search engine

Шмрк во јавноста е познат како менаџер на раперите Јала Брат и Буба Корели и некои други музички ѕвезди од регионот, а се уште е во притвор и чека обвинение. Тој беше уапсен на 20 септември 2022 година, откако беше разоткриен од апликацијата Скај. Акцијата ја спроведе МУП на кантонот Сараево по налог на Обвинителството на Босна и Херцеговина. Како што се наведува во извештајот, Шмрк и неговиот тим испланирале се преку апликацијата Скај и преку неа ги поттикнувале познатите луѓе да извршат физички напад врз пејачката Сенида. Нападот бил планиран за време на нејзиниот престој во Сараево или на некои други локации кои би биле соодветни за него. Според полицискиот извештај, имале намера „да ја претепаат, ранат или да и посипат киселина по лицето“.

Mihajlo Veruović Vojaž, Slobodan Veljković Cobi, Jala Brat, Buba Koreli, Senida

– Биле свесни дека на таков начин ќе и нанесат тешки физички повреди или тешко ќе и наштетат на здравјето – се наведува во извештајот на МУП. Беше појаснето дека групата на Шмрк на тој начин ќе ги извршила кривичните дела насилничко однесување и предизвикување тешки телесни повреди, согласно Кривичниот законик на Босна и Херцеговина. Во рамките на полициската акција за апсење на Шмрк, припадници на МУП на КС извршиле претрес на повеќе локации. Во таа прилика одзеле документи, два мотоцикли и одреден број луксузни моторни возила. Курир беше првиот што пишуваше за сето ова во 2020 и 2021 година во серија написи за поп-мафијата, чии лидери беше Адмир Арнаутовиќ Шмрк. Првата жртва на оваа мафијашка група беше Маја Беровиќ. Откако решила да ја прекине деловната соработка со Џал и Буба, тие фрлиле бомба во дворот од нејзината куќа во Белград, а потоа испукале и рафал кон комбето во кое биле нејзините музичари. Овој инцидент се случи во август 2019 година кај Мостар и само од чиста среќа никој од тимот на Маја не беше повреден.

Следната година Сенида реши да го напушти тимот на Арнаутовиќ и тогаш започна нејзиниот прогон. Секојдневно и доаѓале закани, поради што морала да се крие каде оди за да не и наштети никој. Во јуни 2020 година, таа мораше итно да побегне од Сараево, каде што снимаше спот со Дино Мерлин, бидејќи и се закануваше убиство. Потоа, во јули 2021 година била фрлена бомба во куќата на нејзин соработник во Словенија, а потоа на 31 март 2022 година околу 22 часот на улицата Хасана Мерџановиќа во општина Вогошќа во Сараево била активирана експлозивна направа која разнела. автомобилот на менаџерот на Сенида Асим Кравиќ. – Истрагата беше спроведена од полициски службеници на полициската управа на МУП на кантонот Сараево кои продолжуваат со работа на расветлување и документирање на кривичното дело предизвикување општа опасност – соопшти тогаш МУП на БиХ. Освен овој, имаше уште неколку инциденти кога беше фрлен солзавец на настапите на Сенида, а за сето тоа пишуваше Курир, а најновиот извештај од МУП на кантонот Сараево покажува дека животот на пејачката е во опасност.

Senidah