ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ПЕКОЛОТ НА АЗОВСТАЛ: Русите дадоа увид во ходниците на фабриката во која украинските војници со месеци даваа отпор (ФОТО)

Импровизираните кревети, спомениците на загинатите херои и „леглата“ направени од дрвени палети откриваат речиси незамисливи услови во кои преживеале бранителите на фабриката за челик Азовстал во опустошениот од војната Мариупол, во источна Украина.

Новите слики ги прикажуваат собите во кои живееле илјадници украински војници.

Google search engine

Огромниот индустриски комплекс источно од пристаништето на Азовското Море во срцето на Донбас беше местото на најинтензивните конфликти во Украина.

Опсадата на Мариупол, во која загинаа околу 6.000 Украинци и 4.000 Руси. Конечно заврши на 20 мај – два месеци, три недели и пет дена подоцна. Откако руските трупи конечно презедоа „целосна контрола“ врз фабриката за челик, начинот на кој илјадници цивили и украински борци живеат длабоко внатре е мистерија. Според поранешниот командант на украинската национална гарда на Азов, десетици тела се уште се таму. Максим Жорин во неделата рече дека, според условите на неодамнешната размена, околу 220 тела убиени во Азовстал веќе се испратени во Киев – но „исто толку тела сè уште остануваат во Мариупол“.