По примерот во Канада, камионџиите од Нов Зеланд ги блокираа главните улици во Велингтон! Премиерката децидна…

По примерот на блокадата во Отава, конвој камиони и кампери денес ги блокираа улиците околу парламентот на Нов Зеланд во Велингтон поради протестот против мерките за заштита од вирусот Ковид-19.

Вакциниран сум, но се спротивставувам на тоа да ги принудувам луѓето да се вакцинираат, изјави еден од демонстрантите за тамошните медиуми. На возилата можеа да се забележат пораки како „вратете ни ја слободата“ и „доста е“.

Google search engine

Премиерката Џасинда Ардерн изјави дека нема намера да разговара со инволвираните во демонстрациите. Таа посочи дека мнозинството граѓани ја поддржуваат владината програма за вакцинација.

96 отсто од жителите на Нов Зеланд се вакцинирани, што ни овозможува да живееме со помалку ограничувања денес благодарение на обезбедената заштита, изјави Ардерн.

Во Нов Зеланд, вакцинацијата против вируот Ковид-19 е задолжителна за луѓето кои работат во сектори како што се здравство, полиција, образование и армија. Потребен е сертификат за потврда за вакцинација за влез во ресторани и учество во спортски настани или верски церемонии. Не е задолжителен за користење на јавен превоз, влез во продавници, училишта и пристап до здравствени услуги.