По една шолја на празен стомак секое утро, ја подобрува состојбата на целиот организам

Една од поздравите утрински навики е пиењето топла вода со мед на празен стомак бидејќи го подобрува метаболизмот, го намалува апетитот, ги уништува металоидите, а помага и при проблеми со варење или запек.

Покрај тоа, редовната употреба на овој пијалок на празен стомак може да го подобри целокупното здравје.

Google search engine

Наместо кафе, загрејте 2 dl вода, но не до вриење. Додадете една лажичка домашен мед во водата и добро измешајте. Кога медот целосно ќе се раствори, испијте го овој напиток.

Водата мора да биде млака, но никако топла бидејќи високата температура ги уништува сите хранливи и здрави состојки во медот.

Меѓутоа, во случај да имате алергии, чир на желудникот, гастритис, ревматизам, избегнувајте го овој пијалок или консултирајте се со лекар.