ПЕКОЛ ВО ДОНЕЦК: Лансирани ракети од ХИМАРС го погодија поширокиот центар на градот! ВИДЕО

Украинската армија рано утринава истрела ракети М-31 од повеќецевни ракетен фрлач ХИМАРС.

Ракетите полетале и паднале врз поширокиот центар на градот. Целта беше зградата на железничката управа на Доњецк.

Google search engine

Donjeck, gradska administracija

На зградата на Железничката управа паднале вкупно шест ракети. Објектот е претежно уништен.

Но, веднаш по ракетите М-31, врз градот паднаа и артилериски проектили истрелани од влечените хаубици од американско производство М777.

Donjeck, gradska administracija Се верува дека во нападот биле користени артилериски ракети со наведување Екскалибур.

Donjeck, gradska administracija