Пекинг повторно го критикуваше НАТО! На повикот да не ја подржува Русија, Кина одговори: „Кој ја бомбардираше амбасадата на Кина во 1999 година ?“ (видео)

China and NATO flags background, diplomatic and economic relations, security

Во четвртокот, Кина ги отфрли повиците на НАТО да не ја поддржува Русија на кој било начин, потсетувајќи го блокот дека нејзините сили предводени од САД ја бомбардираа нејзината амбасада во Белград за време на нападот врз Југославија во 1999 година, пренесува Russia Today.

Кинезите можат целосно да ја разберат болката и страдањето на другите земји, бидејќи никогаш нема да заборавиме кој ја бомбардира нашата амбасада во Сојузна Република Југославија. Не ни треба предавање за правда од сторителите на меѓународното право “, изјави портпаролот на дипломатската мисија на Пекинг во ЕУ, одговарајќи на забелешките на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Google search engine

Означувајќи го НАТО како “остаток од Студената војна“, дипломатот предложи организацијата да размисли малку за да испита дали нејзиното проширување и воените операции придонесуваат за мирот и стабилноста во светот.

Столтенберг ја нападна Кина во вторникот пред итниот состанок на министрите за одбрана на НАТО. Тој предложи Пекинг да му се придружи на остатокот од светот во острото осудување на руската брутална инвазија на Украина и кажа дека секаков вид поддршка за Москва сега ќе и помогне да продолжи да води војна што предизвикува смрт, страдање и огромно уништување.

Кина има обврска како членка на Советот за безбедност на ОН вистински да го поддржи и почитува меѓународното право, додаде тој.

Нападот на Русија врз Украина, кој започна кон крајот на февруари, делумно е оправдан со ползечкото ширење на НАТО. Москва соопшти дека тој процес претставува растечка закана за нејзината национална безбедност која мора да биде елиминирана откако Соединетите Американски Држави (САД) и нивните сојузници одбија мирно да ја деескалираат ситуацијата. Русија , исто така, соопшти дека мора да ги заштити бунтовниците во источна Украина од континуираните напади на украинските владини сили.

Пекинг изрази поддршка за територијалниот интегритет на Украина, но се согласи со објаснувањето на Москва, велејќи дека проширувањето на НАТО во Европа е очигледно провокативно.

Кина одби да воведе санкции кон Русија и ги критикуваше нациите за тоа, нарекувајќи ги таквите мерки незаконски и штетни за светската економија.