ПЕЈАЧКАТА ОСТАНА НЕПОДВИЖНА ПО ОБИДОТ ЗА САМОУБИСТВО: Задолжена, а живее од 200 евра помош

Потресната приказна на поранешната пејачка Слаѓана Марковиќ од Краљево ја потресе тамошната јавност, а од деталите за нејзината судбина ни се заледи крвта.

Животот не ја разгалил и се трудела за секој успех и пари, но еден непромислен момент Слаѓани целосно и го променил животот.

Google search engine

Slađana Marković

Слаѓана до корона вирусот живеела со пеење, но во меѓувреме имало се помалку работа, се повеќе долгови, а поради големиот притисок поради пари и немање приходи решила да си ги скрати маките и да си го одземе животот. со скок од тераса.

Поради рестриктивните мерки, рацете, како и на многумина во нејзината индустрија, беа врзани. Се бореше колку што можеше во таа (не) возраст, но трошоците за живот ја надминаа нејзината борба.

Поранешната пејачка живеела со својата мајка, која преживеала мозочно крварење и последователно се борела со инвалидитет и не можела да се грижи за домаќинството.

Сè потешката борба за пари, животните проблеми, но и живеењето во 20 квадрати, до тој степен ја притисна Слаѓана што таа го загуби разумот и засекогаш и ја отежна судбината.

Slađana Marković

Поради наталожениот долг од 40.000 динари за давачки и заканата дека таа и нејзината мајка ќе бидат избркани од станот, Слаѓана се обидела да се самоубие. Таа скокнала од терасата од станот во кој живеат и се здобила со тешки телесни повреди. Ги скршила двете бутни коски, се здобила со хематом и тешко ги повредила колената.

На 18 август 2020 година, нивните животи се превртеа наопаку.

Однесена е во болница, укажана и е психолошка помош и и препишале лекови од психијатар. Тогаш започнува нова, уште потешка борба.

Лежела во болнички кревет 34 дена, поминала три операции, а темните мисли не и давале мир.

Откако ја напуштила болницата, Слаѓана била врзана со синџири за креветот, осудена на четири ѕида и да врши нужда во пелени. Секој месец мора да ги скенира коските кои, според лекарите, лошо заздравуваат.

Единствената поддршка на Слаѓана е неговата мајка, која води битки на сите фронтови.

– Слаѓа сега е психички подобра од порано, но нашата материјална состојба е многу тешка. Живееме со 10.800 динари како компензација за туѓа помош. Добиваме и нешто повеќе од 12.000 динари социјална помош. Тоа не ни е доволно, бидејќи на мојата Слажа постојано му требаат лекови, има и трошоци за лекари… А зимата доаѓа… Ни треба и за парно. Од Центарот за социјална работа во Краљево побаравме дополнителна психолошка помош за ќерка ми, но не добивме. И во Центар ни рекоа дека веќе немаме право на итна помош, бидејќи добиваме надомест за помош – со треперлив глас откри своевремено Милијана за Еспресо.

Slađana Marković

Според Милијана, нејзината ќерка неодамна добила инвалидска количка за користење. Сепак, листата на лекови и други неопходни работи е долга.

По сите тешки моменти Слаѓана полека закрепнува, а самоубиствените мисли кои долго време не и даваа мир, ги замени со спокојството што го наоѓаше во религијата.

Таа се исповеда, се причести и се обрати кон Бога. На овој пат по кој сега чекори со памет, ѝ помогнале свештенството на многу српски манастири.

Таа ја најде својата вера во Бога, но ја изгуби вербата во луѓето. Таа вели дека пријателите, познаниците и колегите ѝ го свртеле грбот и дека никој не и се јавува, ниту пак го праќа тој, човечки „Како си?“.

– Се каам, згрешив, бидејќи не знаев како да се справам со сиромаштијата, притисокот и болната мајка.Од тогаш сум инвалид, се трудам да одам, но тешко ми е. Мајка Марија од манастирот Раѓање на Пресвета Богородица кај Чачак многу ми помогна, низ разговор успеав да ги надминам сите тешки моменти и да најдам прошка за она што го направив – му рече Слаѓана на Гранд во еден момент, не сакајќи да се врати во лош период иако моментално го доживува најлошиот.

На крајот на краиштата, поранешната пејачка во интервју за Еспресо откри дека често комуницира со луѓе кои имале слични самоубиствени мисли со надеж дека ќе им помогне и ќе биде пример зошто треба да размислуваат и да го прават спротивното.

– После се што се случи добив многу критики од околината. Единаесет месеци од мојата борба не сакав никого да барам помош, а многу луѓе се оддалечија од мене мислејќи дека нешто ќе побарам од нив. Девојката која го напиша постот порасна со мене и многу сум и благодарна што сподели и сака да ми помогне. Многу момци и девојки кои се обиделе или размислувале за самоубиство ме контактираа преку Фејсбук. Се обидов со мојот пример да ги советувам да не го прават тоа, нагласи Слаѓана и додаде:

– За среќа, сега го најдов својот пат. Тешкиот начин, но јас го направив тоа. Тоа е најважно. Зборував со многу свештеници, како свештенството од манастирот Тумане, и тие разговори многу ми помогнаа. Кога имам психичка криза, секогаш се сеќавам на тоа и се молам – изјави пејачката за Еспресо.

Нејзината колешка која се натпреваруваше и во шоуто „Никогаш не е доцна“, пејачката Мима Бажалац ја сподели својата приказна и со необичен гест покажа дека се уште има добри луѓе кои се подготвени да помогнат.

Самата Мима виде колку е дарежлива и борбена Слаѓа кога минатата година заврши во болница.

– Кога се оперирав во март минатата година, ме трогна нејзиниот гест, бидејќи колку и да имаше пари, издвои малку за да ме израдува. Таа ми испрати вреќа храна додека бев во болница, а таа и мајка ми живеат со 12.500 динари месечно. Тоа покажува каква личност е таа, затоа и заслужи да и се оддолжи – изјави Мима за Гранд, која неодамна дошла на идеја да организира хуманитарен собир за да ги собере своите колеги музичари, со цел финансиски да и помогне на Слаѓана.

Mima Balažac

Мима во хуманитарната акција го вклучи и своето семејство, ги покани и сите колеги од бендот кои некогаш пееја со Слаѓан, како и сите луѓе со добра волја кои сакаат да се придружат во помош.

Слаѓана наскоро ќе ја има четвртата операција. Лекарите и дадоа надеж дека може да оди, но дека ќе треба време.

Дотогаш, на Слаѓана и требаат добри луѓе подготвени да и помогнат и да и ја олеснат тешката, но храбра борба.

Потребни ѝ се лековите Фортиколин, Детрикал Д3 витамин, Аспирин, Неурозан и други; пелени (број 2, ноќе), хигиена, храна и постелнина.

Доколку сакате да и помогнете на Слаѓана, можете да ја контактирате преку социјалните мрежи.

Slađana Marković