Parler е офлајн откако Amazon го угасна, а нема да работи цела недела

Parler апликацијата, популарна меѓу поддржувачите на претседателот Доналд Трамп, беше офлајн од утрово, откако Амазон ја активираше платформата од својата веб-хостинг услуга.

Амазон ја објави својата намера да ги прекине врските со Parler во неделата, велејќи дека „не може да обезбеди услуги на клиент што не е во состојба ефикасно да идентификува и отстрани содржина што охрабрува или поттикнува насилство врз другите“.

Google search engine

„Бидејќи Parler не може да ги почитува нашите услови за услуга и претставува навистина реален ризик за јавната безбедност, ние планираме да ја суспендираме сметката на Parler, што е во сила од недела, 10 јануари, во 23:59 часот“, рече претставник на Амазон во електронска изјава за Бизнис Инсајдер.

Извршниот директор на Parler, John Matze, за Fox News во неделата изјави дека платформата „ќе се врати на интернет што е можно побрзо“ и дека страницата може да биде прекината само една недела.

Главниот службеник за политика на Parler, Ејми Пикоф, изјави за „Fox and Friends“ дека верува дека компанијата е „издвоена“.

Амазон не е сам во преземање мерки против Parler: И Епл и Гугл ја отстранија апликацијата од продавниците за апликации. „Епл“ соопшти дека тоа е затоа што „ Parler“ не успеал да ги регулира „заканите за насилство и незаконска активност“ на својата платформа, а „Гугл“ дал слична изјава.